Lidstvo bohatne, hodnota majetku domácností přesáhla osm biliard korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lidstvo bohatne, hodnota majetku domácností přesáhla osm biliard korun

, čtk,

Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 procenta na 360 bilionů dolarů (8,3 biliardy korun), majetek v přepočtu na jednoho dospělého pak vzrostl o 1,2 procenta na rekordních 70 850 dolarů (1,6 milionu korun). Ve své zprávě za období od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2019 to dnes uvedl výzkumný institut při švýcarské bance Credit Suisse. Poprvé se mezi deseti procenty nejbohatších lidí na světě ocitlo více Číňanů než Američanů.

Podíl českých domácností na celosvětovém bohatství aktuálně činí s 550 miliardami dolarů 0,2 procenta. Zpráva také uvádí, že v přepočtu na dospělého se majetek Čechů od roku 2000 zvýšil z 11 687 dolarů na 64 663 dolarů (skoro 1,5 milionu korun).

Spojené státy a Čína k růstu celosvětového bohatství přispěly nejvíce, a to navzdory vzájemnému obchodnímu napětí. Výrazný podíl na tom měly mimo jiné nemovitosti. Majetek čínských domácností se zvýšil z 3,7 bilionu dolarů v roce 2000 na současných 63,8 bilionu dolarů. Znásobil se tedy sedmnáctkrát, zatímco ve většině ostatních zemích se jen ztrojnásobil. Mezi deseti procenty celosvětově nejbohatších lidí je 100 milionů Číňanů a 99 milionů Američanů.

Jste spokojeni se svou současnou ekonomickou situací?

V polovině letošního roku bylo podle průzkumu Credit Suisse na celém světě zhruba 46,8 milionu dolarových milionářů, což je ve srovnání se zprávou z předchozího roku o 1,1 milionu více. Z více než poloviny se na tomto nárůstu podílely Spojené státy, kde jich přibylo 675 tisíc. V USA také žije asi 40 procent všech dolarových milionářů.


Macron brojí proti koncentraci bohatství, žádá zavedení evropské minimální mzdy


V objemu majetku na jednoho dospělého pak obsadilo první příčku Švýcarsko (nárůst o 17 790 dolarů) následované Spojenými státy (nárůst o 11 980 dolarů).

Credit Suisse předpokládá, že v příštích pěti letech se hodnota majetku domácností ve světě zvýší asi o 27 procent na 459 bilionů dolarů. Počet dolarových milionářů by pak mohl vystoupit na 63 milionů.

Čtěte také:

Nůžky se dál rozevírají: dolarovým milionářům patří polovina světa

Skupina miliardářů z USA včetně Sorose žádá větší zdanění bohatých

Když se používá finanční sektor na finanční inženýrství, je to začátek krize, říká oceněný mladý ekonom Martin Kábrt
Ekonom Martin Kábrt

Ohodnoťte tento článek
Diskuze