Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Biomasa není všechno. V přepočtu na tuny uhlíku váží lidstvo třetinu toho, co měkkýši

 Zámečník 02. června, 12:00  -  Miroslav Zámečník
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
02. června, 12:00

Málokdo by si asi troufl odhadnout, ale v přepočtu na gigatuny uhlíku vážíme jako druh méně než červi, ti ovšem kolektivně za všechny své druhy. Nepatrný podíl méně než jedné setiny procenta na celkové biomase ovšem bohatě vyvažujeme dopadem na skladbu biomasy globální.

Homo sapiens je jako živočišný druh neuvěřitelně úspěšný stejně jako hovádka boží, jež si na své cestě k civilizaci člověk ochočil pro vlastní potřeby počínaje dobou před nějakými deseti tisíci lety.

Cenou za neuvěřitelnou prosperitu druhu bývá často vyhynutí jeho volně žijícího předka. Stalo se tak v případě hovězího dobytka, který je potomkem praturů, kteří v Evropě přežili domestikaci o tisíce let a vyhynuli v Polsku až někdy v 17. století. V Indii, kde jsou krávy posvátné a žije jich tam přes tři sta milionů kusů, jsou poslední divocí předkové dnešních zebu dokumentovaní ve vykopávkách datovaných osmnácti sty lety před Kristem.

Vodní buvoli, z jejichž mléka se vyrábí v italské Kampánii pravá mozzarella di bufala, sice ještě jako volně žijící druh v jižní a jihovýchodní Asii přežili v počtu necelých čtyři tisíce kusů, ale co je to oproti sto milionům kusů domestikované formy v samotné Indii a dalším sto milionům roztroušeným po všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

V Severní Americe se na prériích páslo až 30 milionů bizonů, koncem 19. století byli ovšem téměř vyhubeni (dnes se jejich populace opět zvýšila asi na půl milionu kusů). Nikdy nebyli domestikováni a jejich místo v ekosystému obsadily domácí krávy, jejichž počet v USA je nejméně trojnásobný ve srovnání s bizoním populačním maximem.

Biomasa domestikovaných druhů od hovězího dobytka přes buvoly až po kozy a ovce mnohonásobně převyšuje celkovou biomasu všech ostatních asi dvou set druhů volně žijících přežvýkavců (tuři, antilopy, jelenovití, ovce, kozy, pižmoni atd.). Do toho počítejme i časy dávné minulosti, kdy po nějakých hominidech nebylo na Zemi ani stopy.

Vyhlídky domestikovaných přežvýkavců do budoucna jsou přitom růžové - pokud se nic nezmění, vzroste podle Organizace pro zemědělství a výživu OSN (FAO) ze současných 4,1 miliardy kusů na 5,8 miliardy v roce 2050.

Kohout, co neskáče

Moderní hybridy kura domácího jsou specificky vyšlechtěné pro extrémně rychlý přírůstek svalové hmoty v prsních partiích. „Bojleři“ Milouše Jakeše dosáhnou porážkové hmotnosti dvou kilogramů za nějakých pět týdnů. Před 60 lety vážilo takto staré kuře nějakých 40 dekagramů. Celý smysl genetické masáže spočíval ve snaze získat ptáky s vynikajícím „konverzním poměrem“, tedy minimem vynaloženého krmiva na kilo získaného masa.

Kuře a genetika

Jako druh je kur domácí asi tak třicetkrát početnější než celosvětová dvojka, sotva dvacetigramový snovač rudozobý, jichž v subsaharské Africe odhadem létá okolo jedné a půl miliardy. Na ptačí biomase se podílejí „kuřata“ asi 70 procenty, ale z biologického hlediska jsou tito geneticky masírovaní šlechtěnci na konci cesty. Mateční ptáci už ani nejsou schopni samostatné reprodukce, a to, co dodnes umí kohout na každém venkovském dvorku, představuje nezvládnutelný úkol - slepice jsou inseminovány uměle.


Zákaz styku se Zemí: evoluční biolog popsal rizika kolonizace Marsu


Zatímco vyspělé země jsou z hlediska živočišných proteinů již desetiletí saturovány a najdete tam rostoucí podíl lidí, kteří omezují konzumaci nejen „červeného masa“ (přežvýkavci produkují velké množství metanu), globální poptávka po mase i dalších potravinách živočišného původu roste. A poroste asi dvojnásobným tempem oproti populačnímu přírůstku. Poslední statistiky z roku 2016 hovoří o tom, že lidé zkonzumovali 61 miliard kuřat, jeden a půl miliardy domácích prasat, 550 milionů ovcí, 460 milionů koz a 300 milionů krav. Tato čísla by z ledaskoho mohla udělat vegetariána.

Domestikovaná hospodářská zvířata představují spolu s lidmi 96 procent biomasy všech žijících savců. Divoce žijící druhy od hmyzožravých rejsků vážících pár gramů až po mnohatunové velryby, před nějakými deseti tisíci let dominantní, představují nyní čtyři procenta. Naše přítomnost na planetě dovedla snížit biomasu volně žijících savců - na zemi i v moři - na jednu šestinu a biomasu rostlin asi o polovinu. Zatím.

Vyhráli jsme ve velkém stylu. Teď jen k čemu nám to bude.

Infografika: Jak se zrychluje oteplování Země?

Čtěte také komentáře Miroslava Zámečníka


Čtěte také

 Jaromír Manhart (uprostřed), archivní foto

„Pán odpadu” končí. Ředitel Manhart odchází z ministerstva životního prostředí

Přestože se nyní ostře sledovaná nová odpadová legislativa řeší na vládě, její autor se…

před 5 hodinami

 Jan Brož

Reaktor dneska objednáme, zítra postavíme

Stachanovec Andrej Babiš plánuje novou jadernou elektrárnu v Česku postavit rychlostí,…

před 6 hodinami

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

Přemýšlíte o tom, jakou knihu darovat svým blízkým na Vánoce, k narozeninám či prostě jen…

před 7 hodinami

 Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Přestaňte používat titul, vyzvala univerzita Ondráčka. Sama mu jej odebrat nemůže

Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj…

před 7 hodinami

 Pád komunismu, ilustrační foto

Prichvatizace a noví oligarchové. Produktivita vzrostla, průmysl zmizel

Neopakovatelný masový převod státního majetku vytvořil příležitosti, a tím i pokušení.

před 7 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
HDP ČR rostl o 2,5 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
Vánoční přehled: zimní prázdniny, zavřené obchody, práce ve svátek a kvíz
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Auta
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i…
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Honda S-MX vznikla jako milenecký azyl na kolech. Značka se tím nijak netajila
Videodojmy Audi SQ8 TDI – Sem se dívej, BMW
Elva je moderní interpretací monopostů McLaren-Elva z 60. let. Vznikne v sérii 399 kusů
Hry pro příležitostné hráče