V neděli 25. března si nezapomeňte přeřídit hodinky, přichází letní čas

22. března, 08:55 - try
22. března, 08:55

Přichází první změna času v roce 2018. V neděli 25. března brzy ráno poskočí hodinové ručičky o jednu hodinu dopředu. Začne platit letní čas posunem vpřed z 2:00 na 3:00. Na standardní čas se v roce 2018 vrátíme v noci neděli 28. října, kdy se hodiny přesunou ze 3:00 na 2:00 hodin. Kritici tvrdí, že změnou času se vnímavým lidem narušují vnitřní biorytmy, faktem je, že změna působí komplikace například v dopravě či směnných provozech.

Pravidlo změn času si snadno zapamatujete. Na letní čas se přechází každý rok poslední neděli v březnu ve 02:00:00 SEČ na 03:00:00 SELČ. Naopak k návratu na zimní čas dochází poslední neděli v říjnu v 03:00:00 SELČ na 02:00:00 SEČ.

Letní nebo zimní čas?

Nejméně jedno, ale spíše obě z těchto označení, nejsou správné. Nejpřesnější kategorií a výchozí kategorií by měl být standardní čas, ze kterého se pak na konci března posunujeme o hodinu dopředu na tak zvaný „letní čas“ (SELČ).

Standardním časem (SEČ) je čas, který platí v zimním období od konce října do konce března. Pojem „zimní čas“ tedy běžně, ale nesprávně, užíváme pro standardní čas.

Kde všude platí

Letní čas platí ve všech státech Evropy s výjimkou Islandu, Ruska, Běloruska, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberků. Existuje také v řadě dalších zemích světa včetně USA či Kanady.

Je dobré vědět, že změna času probíhá i na jižní polokouli Země, ovšem opačně. V době letního období u nás tam mají zimu.

Pro byznysmeny, běžné cestující a turisty je výhodou, že v Evropské unii je změna času harmonizována a probíhá ve všech zemích ve stejný den.


Končí vám platnost řidičského průkazu?

Přečtěte si, co vás potěší


V současnosti je změna času regulována směrnicí Evropské unie 2000/84/EC, a je tak na celém území EU shodná.

Odpůrci změn se prosazují

Změny času mají po celém světě řadu odpůrců a v EU se již staly politickým tématem. Kritici letos v únoru dosáhli významného úspěchu, za nímž stojí „česká stopa“.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL, EPP) získal pro svoji rezoluci navrhující zrušení střídání času hlasy 384 politiků, změnou času se tak bude zabývat Evropská komise.

Výrok Evropské komise je nejistý, jisté pak je, že případné rozhodnutí EK o zrušení či zachování střídání času budou muset jednotně respektovat všechny členské státy EU.

Argumenty proč měnit či neměnit čas
Původní motivací pro změnu času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Energetici nyní dávají odpůrcům letního času za pravdu, střídání letního a zimního času podle nich úspory elektřiny nepřináší. Mnohem větší vliv na spotřebu energie má počasí. Kvůli letnímu času také lidé večer častěji jezdí auty a spotřebuje se více pohonných hmot.
Se změnou času se musí vyrovnávat řada spojů v dopravě. Při přechodu na letní čas nabírají hodinové zpoždění a naopak hodinu, která jim přibude při změně na zimní čas, tráví vynucenou přestávkou. Komplikací je změna času ve směnných provozech.
Kritici tvrdí, že změny času lidem narušují vnitřní biorytmy. Podle různých studií citlivější osoby mají krátce po změně času potíže se spánkem, přibývá pracovních úrazů, dopravních nehod, infarktů či dokonce sebevražd.
Lékaři a psychologové se shodují, že na změnu času si zejména starší lidé a děti zvykají zhruba týden, přičemž právě při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív, je to horší.
Nespornou výhodou je, že delší světlo večer v letním čase umožňuje provozovat více venkovních aktivit.

Řada lidí v první chvíli váhá, kam posunout hodinky při změnách času. Existuje na to jednoduchá pomůcka. Hodiny se mění stejně, jako roční období mění přírodu. Na jaře jde vše „dopředu“ na podzim vše „ zpět uléhá k spánku“.

Čtěte také:

Požadujete odškodné za zpožděný let? Klíčem je doba meškání a letová vzdálenost

Svátky v roce 2018 přinesou 11 dnů pracovního volna, nejvíce za 18 let

Změna trvalého bydliště: hodně úřadování a nové dokladySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
Kdy vzroste rodičovská? O kolik? A koho se zvýšení bude týkat?
Auta
Mobily lze na dálku sledovat i bez vědomí uživatele. Není…
Škoda Koadiq GT se ukazuje na prvních fotkách. Zatím neoficiálně
Video: Range Rover Sport SVR zajel v Goodwoodu rekord na dvou kolech
The Beast vs. Cortege: Putinova limuzína je větší, hezčí a modernější než Trumpův speciál
Elektrický nástupce BMW Isetta jde do výroby. První zákazníci se dočkají v prosinci
Technologie
Trendu podlehli i další větší výrobci. Kdo výřez v displeji nabídne teď?
Samsung vyrobil první paměť LPDDR5. Mobily díky ní zrychlí a déle vydrží
Tip: Doplňky z Chromu oficiálně v Opeře. Jak provést instalaci?
Simulace ve Fifě už třikrát za sebou správně odhadla vítěze MS
Co je to HbbTV a jak jej naladit: Vše o hybridním vysílání
Hry pro příležitostné hráče