Při leteckém neštěstí v Moskvě zahynulo 41 lidí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Při leteckém neštěstí v Moskvě zahynulo 41 lidí. Stroj Suchoj Superjet 100 zřejmě zasáhl blesk

, čtk,
Při leteckém neštěstí v Moskvě zahynulo 41 lidí. Stroj Suchoj Superjet 100 zřejmě zasáhl blesk
Zdroj: Riccardo Dalla Francesca, ČTK/AP

Při nedělní nehodě ruského letadla v Moskvě zahynulo 41 lidí, včetně jednoho člena posádky. O počtu obětí informovala členka Moskevského meziregionálního vedení vyšetřovacího výboru v dopravě Jelena Markovská. „Zahynulo 41 lidí,“ citovala její prohlášení agentura Interfax. Na palubě letadla bylo včetně posádky 78 lidí.

Vyšetřovací výbor už krátce před tím potvrdil, že nehodu letadla společnosti Aeroflot na pravidelné lince do Murmansku přežilo jen 37 ze 78 lidí na palubě. Z toho bylo pět členů posádky.

Stroj Suchoj Superjet 100 vyslal krátce po startu v 17:50 moskevského času (16:50 SELČ) signál nouze a posádka žádala o návrat na letiště a nouzové přistání.

Nouzové přistání s plnými nádržemi paliva

Podle informací, které získal Interfax od nejmenovaného zdroje dobře obeznámeného s vyšetřováním, přistával stroj s plnými nádržemi paliva.

To se posádka neodvážila před přistáním vypouštět, protože zřejmě po zásahu blesku zcela ztratila kontakt s dispečery.

Provádět bez něj nad Moskvou manévry s vypouštěním paliva bylo nebezpečné. Letadlo tvrdě dosedlo na ranvej a začalo hořet, zcela shořela jeho celá zadní část.

Část lidí se podařilo evakuovat s pomocí nafukovacích skluzů.

Letadlo zřejmě zasáhl blesk a selhala automatika

„Základní verze (příčiny nehody) je zásah blesku do letadla, po němž selhala automatika. Podle předběžných zjištění letadlo dvakrát narazilo o vzletovou dráhu. Zásah blesku potvrdil i jeden z členů posádky,“ citovala už před tím agentura TASS nejmenovaný zdroj z vyšetřovacího týmu.

Letiště Šeremeťjevo funguje po nehodě v omezeném provozu. Otevřená je jedna ze dvou vzletových a přistávacích drah, oznámila tisková služba letiště.

Deset letadel směřujících na letiště Šeremeťjevo přijalo další moskevské letiště Domodědovo, informovala jeho tisková služba.