Kvůli bombě z války Berlín evakuuje 10 tisíc lidí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kvůli bombě z války Berlín evakuuje 10 tisíc lidí

, čtk,
Kvůli bombě z války Berlín evakuuje 10 tisíc lidí
Zdroj: Profimedia.cz

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války musí dnes své domovy z bezpečnostních důvodů opustit kolem 10.000 obyvatel jižní části Berlína. Jak dlouho bude zneškodňování nalezené letecké pumy trvat, policie zatím odhadnout nedokáže. Omezení postihlo i hromadnou dopravu, vlaky nejezdí na některých linkách metra i městské dráhy.

Evakuaci policie nařídila obyvatelům domů a bytů v okruhu pěti set metrů od místa nálezu v jihoberlínské části Friedenau, která je součástí čtvrti Tempelhof-Schöneberg. Se zneškodňováním bomby se podle policie začne až po ukončení evakuace. Místní radnice už zřídila na několika místech nouzové noclehárny.

Bombu o hmotnosti 250 kilogramů nalezli dnes odpoledne stavební dělníci v areálu bývalého nákladového nádraží Wilmersdorf, na jehož místě má vyrůst nová bytová zástavba.

Podle policejního pyrotechnika se jedná o čtvrttunovou pumu

Nález vyvolal značné komplikace také v berlínské dopravě. Vlaky podle agentury DPA nejezdí na několika linkách metra i městské dráhy. V plánu má policie uzavřít i dálnici A100, která prochází jižní a západní částí Berlína.

Podobné evakuace jsou i více než 70 let po konci války v Německu poměrně běžné. Největší podobnou akcí v německých poválečných dějinách byla 3. září evakuace více než 60 tisíc obyvatel ve Frankfurtu nad Mohanem. Jen o den dříve evakuovali v porýnském městě Koblenz kvůli bombě z války 21 tisíc lidí.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze