Kulturní válka. V Polsku zuří bitva mezi konzervativci a liberály - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kulturní válka. V Polsku zuří bitva mezi konzervativci a liberály

Barbora Doubravová ,
Kulturní válka. V Polsku zuří bitva mezi konzervativci a liberály
Zdroj: Ray Baseley

Třicetiletý právník Mateusz Fuchs ukazuje přímo z pondělní blokády Varšavy na kameru svoji roušku s heslem „j*bat PiS“ a komentuje to slovy: „Hodní jsme už byli, tak teď jinak.“ Fuchs je jedním z mnoha tisíc Poláků, kteří v době pandemie zaplavili ulice polských měst.

Protesty jsou bezprostřední reakcí na rozhodnutí polského ústavního soudu, který shledal potraty v případě vážných vývojových vad plodu protiústavními. Nadále mají být možné pouze v případě znásilnění nebo incestu nebo z důvodu ochrany života matky.

„Tribunál si zachovává pozici, že lidský život má hodnotu v každé fázi vývoje a měl by být chráněn,“ uvedla zpravodajka polského ústavního soudu.

Kromě nespokojenosti s potratovou politikou se hlas ulice nese v duchu ztráty trpělivosti nad stavem, kam se země posouvá pod jejím faktickým vládcem Jarosławem Kaczyńskim. Na fotkách z nyní více než dva týdny trvajících protestů jsou vidět mnohdy velmi vulgární hesla, některá míří proti vládě, jiná útočí na církev.

„Ne všichni protestují za stejnou věc, někdo je proti zákazu potratů, ale to je jen špička ledovce. Postupně se požadavky vyostřily až na demisi vlády,“ říká Fuchs přímo z centra dění. Společným jmenovatelem všech současných polských protestů je rozzuřenost vůči vládě a na pozadí je i protest proti církvi.

„Ta se nám plete do životů prakticky od dětství, máme toho dost,“ dodává a nabízí jeden příklad, jak silné postavení církev v polské společnosti má: „Na základních a středních školách jste na předmět křesťanství zpravidla zaregistrován automaticky, rodiče vás mohou odhlásit, je ale společensky nepsaným požadavkem výuku…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?