Kreml rozděloval granty, bikeři z klubu Noční vlci nedostali nic - Euro.cz

Přihlášení

Kreml rozděloval granty, bikeři z klubu Noční vlci nedostali nic

, čtk,
Kreml rozděloval granty, bikeři z klubu Noční vlci nedostali nic
Zdroj: čtk

Bez překvapení se letos neobešlo udělování prezidentských grantů v Rusku, kde Kreml každoročně rozdává stamiliony rublů spřízněným nevládním organizacím, dobročinným spolkům a kulturním institucím. Mezi obdarovanými jsou letos nečekaně tři organizace nesoucí hanlivé úřední označení „zahraniční agent“, naopak prokremelský motocyklový spolek Noční vlci na rozdíl od minulých let vyšel naprázdno.

Granty rozdává zvláštní koordinační výbor, který má letos k dispozici sedm miliard rublů (2,6 miliardy korun) z prezidentských fondů. Mezi obdarovanými je mimo jiné jediná ruská nevládní sociologická agentura Levada, jejíž nezávislé průzkumy vyvolávají pravidelně kritiku ruských politických špiček.

Levada byla loni zařazena na seznam „zahraničních agentů“, což je označení pro organizace pobírající zahraniční finanční pomoc. Vedení agentury přidělení negativně vnímané nálepky zažalovalo.

Kremelský grant dostane letos poprvé i organizace Sedící Rusko, kterou řídí opoziční aktivistka a novinářka Olga Romanovová. Hnutí se snaží pomáhat osobám, které byly podle mínění jeho aktivistů uvězněny z politických důvodů, analyzuje sporná soudní rozhodnutí a pomáhá rodinám odsouzených. I Sedící Rusko bylo zařazeno mezi zahraniční agenty.

Bez státní pomoci se naopak letos bude muset obejít známý ultranacionalistický bikerský spolek Noční vlci, který si zažádal hned o tři granty. Dva nebyly do rozhodování o dotacích připuštěny a třetí neuspěl.

Koordinační výbor rozdělující prezidentské peníze řídí Putinův vicekancléř Sergej Kirijenko. Ze sedmi miliard bylo zatím rozděleno 2,3 miliardy, o zbytku výbor rozhodne v polovině srpna.

Přečtěte si také:

Noční vlk Foldyna. Poslanec ČSSD bude slavit s ruskými motorkáři

Smutek proruských aktivistů. Soud ruší jejich spolek

 Nela Lisková stojí v čele prvního zastupitelského centra samozvané Doněcké lidové republiky u nás.