Konec „fake news“? Facebook zavede varování před lživými informacemi o koronaviru - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Konec „fake news“? Facebook zavede varování před lživými informacemi o koronaviru

ČTK,
Konec „fake news“? Facebook zavede varování před lživými informacemi o koronaviru
Zdroj: čtk

Americká společnost Facebook bude uživatele této nejznámější sociální sítě na světě varovat, pokud budou „lajkovat“ nebo komentovat lživé zprávy o koronaviru. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na tiskové prohlášení firmy. Moderátoři sítě jsou už nyní pověřeni, aby podobné zprávy mazali.

Od propuknutí epidemie se na internetu objevilo poměrně velké množství zpráv označovaných za manipulativní, zavádějící nebo přímo lživé. Byla to například informace o tom, že koronavirus je ve skutečnosti americká munice pro vedení biologické války, nebo „zaručené“ zprávy o nových lécích na covid-19. Podle západních médií i některých institucí mají tyto informace často původ v Rusku nebo Číně.

Facebook hodlá nové opatření zavést v několika příštích týdnech, uvedla firma. Správci sítě už dříve vyřadili veškeré reklamy na léky slibující léčbu nákazy, mimo jiné i toxickým metanolem. Podle společnosti Avaaz, která se dezinformacemi na sociálních sítích zabývá, na Facebooku nyní koluje víc než sto smyšlených zpráv o koronaviru, z nichž mnohé mají statisícová i milionová zhlédnutí.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze