Nejdražší živelní katastrofy roku 2019: požáry v Kalifornii způsobily škody za půl bilionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejdražší živelní katastrofy roku 2019: požáry v Kalifornii způsobily škody za půl bilionu

,
Nejdražší živelní katastrofy roku 2019: požáry v Kalifornii způsobily škody za půl bilionu
Zdroj: Profimedia.cz

Škody 15 přírodních katastrof v minulém roce převýšily hodnotu jedné miliardy dolarů. Nejničivější byly požáry v Kalifornii, jejichž následky byly vyčísleny na 25 miliard dolarů (568 miliard korun).

Častější výskyt extrémního počasí a vyšší počet přírodních katastrof spojených s klimatickou změnou vedl k tomu, že v roce 2019 došlo k 15 událostem, jimiž způsobená škoda převyšuje miliardu dolarů (22,7 miliardy korun).

Britská charitativní organizace Christian Aid, jež pomáhá chudým oblastem po celém světě, vypočítala, že nejnákladnější byly říjnové a listopadové požáry v Kalifornii.

Celkem západ Spojených států stály 25 miliard dolarů (568 miliard korun). Do žebříčku nebyly započítány probíhající rozsáhlé požáry v Austrálii, protože výše škod stále není konečná.

Druhou nejničivější katastrofou byl tajfun Hagibis, který pustošil japonské ostrovy v září a říjnu. Škody jdou do výše 15 miliard dolarů (341 miliard korun). Na třetím místě jsou pak záplavy, jež zasáhly východní pobřeží Spojených států na jaře 2019. Výše škod dosáhla 12,5 miliardy dolarů (284 miliard korun).


Klimatičtí trosečníci. Ve vnitrozemí Austrálie se už nedá žít

Původní obyvatele Austrálie, ilustrační foto


Katherine Kramerová, jež je v organizaci odpovědná za problematiku změny klimatu, zdůraznila, že čas, který má lidstvo na zamezení změnám, se krátí.

„Emise skleníkových plynů v roce 2018 rostly. K naplnění cílů Pařížské dohody je nezbytné, aby země připravovaly nová a účinnější řešení,“ uvedla. Politici by měli vyslyšet nejen varování vědců, ale i školáků, kteří demonstrují za důraznější klimatickou politiku.

Ředitel vědeckého centra pro výzkum Země Michael Mann na univerzitě v Pennsylvánii dodal, že rok 2019 byl z hlediska výskytu extrémního počasí horší než rok 2018. „V roce 2019 došlo ve světě k ještě většímu výskytu extrémního počasí než o rok dříve. Kromě jiného šlo o požáry od Amazonie až po Arktidu. Také se vyskytly zničující požáry v Kalifornii a Austrálii. Zemi zasáhly vlny teplého počasí v zimě a devastující silné bouře.“ Zvyšují se tak náklady za „klimatickou nečinnost“ světového společenství, dodal.

Souhlasíte s vyhlášením klimatické nouze v EU?

Na poslední klimatické konferenci OSN v Madridu se nepodařilo dosáhnout výrazného pokroku ohledně snižování emisí skleníkových plynů. Další kolo jednání se uskuteční v listopadu 2020 ve skotském Glasgowě.

Státy by měly aktualizovat opatření, aby nedošlo ke zvýšení globální teploty Země o více než dva stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí v 19. století.

Související články:

50 let staré klimatické modely se nemýlily. Oteplování postupuje „podle plánu“

Ne stromy, ale velryby mají spasit lidstvo. „Klimatická hodnota“ jednoho kytovce je 46 milionů

Britský odborník na emise: Odpojení německých jaderných bloků je groteskní

Adair Turner, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze