Kdo dělá problémy, už si „párty“ dům nepronajme. Airbnb zpřísňuje pravidla pro mladé Kanaďany - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo dělá problémy, už si „párty“ dům nepronajme. Airbnb zpřísňuje pravidla pro mladé Kanaďany

,
Kdo dělá problémy, už si „párty“ dům nepronajme. Airbnb zpřísňuje pravidla pro mladé Kanaďany

Ve snaze zabránit potenciálně násilným domácím mejdanům se společnost Airbnb rozhodla po celé Kanadě vyhlásit zákaz pronajímání celých bytů a domů osobám mladším 25 let v okolí jejich trvalého bydliště. Uspějí pouze ti s čistým záznamem. Pokud se opatření osvědčí, mohla by jej oblíbená internetová služba podle webu BBC rozšířit i do zbytku světa.    

Nově zavedená pravidla jsou reakcí na několik nedávných událostí, při nichž se podobné párty organizované mnohdy dospívajícími či sotva plnoletými občany vymkly kontrole a vyústily ve smrt celkem čtyř lidí. K první z nich došlo v Ottawě, k té druhé pak během uplynulého týdne v nedalekém Torontu. Obě akce přitom měly společné to, že se konaly v domě, respektive bytě kompletně krátkodobě pronajatým prostřednictvím služby Airbnb.

Jakmile se tyto informace dostaly na povrch, ocitla se jmenovaná společnost pod obrovským tlakem tamní veřejnosti a politiků, kteří volali po urychleném přijetí adekvátních opatření. A jak se zdá, dočkali se.

Vlastní záznamy i pohotovostní linka

V reakci na výše popsané tragické události totiž vedení Airbnb rozhodlo o tom, že osoby mladší 25 let si budou moci nově ve svém okolí pronajmout nanejvýš jednotlivé místnosti, nikoliv rovnou celé byty nebo domy. Povolí to pouze těm, kteří nebudou mít v záznamech společnosti uvedeny žádné prohřešky.

Kromě toho nechá rovněž zřídit jakousi sousedskou telefonní linku, jež bude v provozu po celý den a na kterou budou moci lidé bydlící v blízkosti daného objektu volat v případě jakýchkoliv obav a pochybností.

„Míra poškození majetku dosahuje na celé naší platformě 0,3 procenta, pokud jde o případy týkající se záležitosti (ohrožení) osobní bezpečnosti, je to 0,6 procenta,“ řekl podle BBC viceprezident Airbnb Chris Lehane během tiskové konference, na níž jeho společnost svůj projekt představila.

„Ta čísla rostou, když se podíváte na rezervace udělané lidmi pod 25 let v okolí, ve kterém žijí,“ přiblížil důvody toho, proč právě této věkové skupiny se budou nová pravidla, která by měla podle serveru Global News začít platit příští týden, týkat.

A s největší pravděpodobností navíc nezůstane jen u toho. Společnost se totiž nechala slyšet, že bude „pokračovat v zavádění dalších bezpečnostních opatřeních i nadále“, a to jak v Kanadě, tak i ve zbytku světa. Za tímto účelem si v minulosti vyčlenila stranou finanční prostředky ve výši 150 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 3,4 miliardy korun.

Vše odstartoval krvavý Halloween

Ostatně, nastalé události v Ottawě a Torontu nejsou tak úplně prvními podněty, které přinutily Airbnb jednat. Už v listopadu loňského roku totiž portál informoval prostřednictvím twitteru širokou veřejnost o tom, že na svých stránkách již nebude nadále zobrazovat nabídky nemovitostí sloužících k pořádání večírků a podobných akcí.

Jednalo se o reakci na tragický incident, ke kterému došlo v během říjnových oslav Halloweenu v kalifornské Orindě nedaleko San Franciska a na jehož konci zemřelo po masové střelbě pět lidí. Majitel nemovitosti přitom původně avizoval, že svůj dům krátkodobě pronajímá za účelem rodinné oslavy.

Čtěte také:

Přes Airbnb by mělo být možné pronajmout jen pokoj, ne celý byt, navrhuje Hřib

Rekordy nestačí: hoteliéři si stěžují na Airbnb, i když mají plné pokoje

Přísnější regulaci zbraní v USA žádá 145 firem. Mezi nimi Airbnb a Uber

Ohodnoťte tento článek
Diskuze