Kdo chce až na pláž, připlatí si. Sardinie zavádí „protituristické“ opatření - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo chce až na pláž, připlatí si. Sardinie zavádí „protituristické“ opatření

, Tomáš Bohuslav,
Kdo chce až na pláž, připlatí si. Sardinie zavádí „protituristické“ opatření
Zdroj: Shutterstock

Italská Sardinie patří k nejkrásnějším ostrovům v celém Středozemí. Vědí to místní a vědí to i turisté, kterých sem každý rok přijedou tisíce. Jak se ale říká, všeho moc škodí. Vstup na slavnou pláž La Pelosa nacházející se v severozápadním cípu ostrova proto bude nyní za poplatek. Během léta ji navíc denně bude smět navštívit nanejvýš 1500 lidí. Informoval o tom server CNN.

Když turistická sezona na Sardinii dosahuje svého vrcholu, zavítá na věhlasnou pláž během čtyřiadvaceti hodin klidně až šest tisíc dovolenkářů. To sice potěší zdejší obchodníky a majitele restaurací, z dlouhodobého hlediska je však taková situace neudržitelná. Alespoň podle Antonia Diany, starosty obce Stintino, která leží v její těsné blízkosti.

„Omezujeme počet, protože to břímě je až příliš těžké,“ cituje Dianu zpravodajský server CNN. „Musíme ji střežit, abychom zajistili její existenci na dobu dalších pěti set let.“

„Toto je ta nejoblíbenější pláž na Sardinii – každý se sem chce podívat. Ale z hlediska geologické rovnováhy je její osud velmi nejistý, takže to děláme proto, abychom zajistili její budoucnost. Šest tisíc lidí už není dále udržitelných,“ dodává.

Pláž si na sebe vydělá

Kromě zavedení denních kvót budou místní autority vybírat od přijíždějících návštěvníků také vstupní poplatek. O žádnou závratnou sumu se sice jednat nebude, vzhledem k velkému počtu turistů, které La Pelosa díky své tyrkysové vodě a jemnému bělavému písku během letní sezony naláká, by se však místní kasa mohla naplnit poměrně rychle.

„Ještě nevíme, kolik bude lístek stát, ale přemýšlíme o tom, že by to bylo kolem čtyř eur na den,“ říká starosta Stintina.
Zavedení vstupného a denní kvóty, které začnou v příštím roce platit, jsou sice jen součástí jakéhosi „experimentálního projektu“, ten by však měl trvat hned několik příštích let.

Ostrov bojuje s turisty dlouhodobě

Chystané opatření cizokrajné návštěvníky mířící do „evropského Karibiku“, jak se tomuto kousku sardinského pobřeží rovněž přezdívá, zcela jistě nepotěší. Ve skutečnosti však nejde v rámci ostrova, respektive jeho severozápadní části o nic až tak nového. Jak připomíná CNN, s přeplněnou pláží totiž zdejší úřady bojují dlouhodobě.

V minulosti tu například zakázaly lidem kouřit a pláž zcela zbavily pouličních prodejců. Mimo to také uzavřely cestu vedoucí skrze oblíbené písčité duny nacházející se opodál a ohraničily je lany, aby přes ně již nemohl nikdo chodit.

Čtěte také:

Dál už ani krok. Posvátná hora Uluru se turistům nadobro uzavřela

Další oběť turismu. Hanoj zavírá kavárny podél ikonické železnice

Turismus na Srí Lance se po nedávných bombových útocích probouzí k životu. Pomáhají banky i vláda

Ohodnoťte tento článek
Diskuze