Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Pláž La Pelosa na Sardinii
Pláž La Pelosa na Sardinii
Autor: Shutterstock

Kdo chce až na pláž, připlatí si. Sardinie zavádí „protituristické“ opatření

14. listopadu, 08:23 - Tomáš Bohuslav
Pláž La Pelosa na Sardinii
Pláž La Pelosa na Sardinii
Autor: Shutterstock
14. listopadu, 08:23

Italská Sardinie patří k nejkrásnějším ostrovům v celém Středozemí. Vědí to místní a vědí to i turisté, kterých sem každý rok přijedou tisíce. Jak se ale říká, všeho moc škodí. Vstup na slavnou pláž La Pelosa nacházející se v severozápadním cípu ostrova proto bude nyní za poplatek. Během léta ji navíc denně bude smět navštívit nanejvýš 1500 lidí. Informoval o tom server CNN.

Když turistická sezona na Sardinii dosahuje svého vrcholu, zavítá na věhlasnou pláž během čtyřiadvaceti hodin klidně až šest tisíc dovolenkářů. To sice potěší zdejší obchodníky a majitele restaurací, z dlouhodobého hlediska je však taková situace neudržitelná. Alespoň podle Antonia Diany, starosty obce Stintino, která leží v její těsné blízkosti.

„Omezujeme počet, protože to břímě je až příliš těžké,“ cituje Dianu zpravodajský server CNN. „Musíme ji střežit, abychom zajistili její existenci na dobu dalších pěti set let.“

„Toto je ta nejoblíbenější pláž na Sardinii – každý se sem chce podívat. Ale z hlediska geologické rovnováhy je její osud velmi nejistý, takže to děláme proto, abychom zajistili její budoucnost. Šest tisíc lidí už není dále udržitelných,“ dodává.

Pláž si na sebe vydělá

Kromě zavedení denních kvót budou místní autority vybírat od přijíždějících návštěvníků také vstupní poplatek. O žádnou závratnou sumu se sice jednat nebude, vzhledem k velkému počtu turistů, které La Pelosa díky své tyrkysové vodě a jemnému bělavému písku během letní sezony naláká, by se však místní kasa mohla naplnit p