Karanténa pro všechny navrátilce. Petříček navrhne zpřísnění opatření - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Karanténa pro všechny navrátilce. Petříček navrhne zpřísnění opatření

čtk,
Karanténa pro všechny navrátilce. Petříček navrhne zpřísnění opatření
Zdroj: čtk

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí navrhne vládě kvůli zhoršení koronavirové pandemie ve světě, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý, kdo se vrátí do České republiky.. Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací, seznam těchto zemí se naposledy rozšířil v pondělí. Nyní na něm je 19 zemí, přičemž v poslední vlně ministerstvo zdravotnictví seznam rozšířilo o Spojené státy, Izrael, Kanadu, Malajsii, Austrálii a Portugalsko.

„Situace ve světě se ale zhoršuje, proto v pondělí vládě navrhnu povinnou čtrnáctidenní karanténu všem vracejícím se. To znamená bude jedno, odkud se kdo vrací. Zdraví je na prvním místě,“ uvedl Petříček.

Dosud platná pravidla pro návrat z rizikových zemí nakazují karanténu dospělých i dětí, kteří jsou občany České republiky, a cizincům s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů na území Česka. Pro ostatní jsou hranice zavřené.


Za rizikové oblasti označilo ministerstvo zdravotnictví státy zasažené silněji koronavirem. Seznam zemí se proto postupně mění, v pondělí z něj vypadly Čína a Jižní Korea, kde nemocných výrazně ubylo.

Vláda tento týden povinnou dvoutýdenní karanténu nařídila až na výjimky i takzvaným pendlerům. Přeshraniční pracovníci do ní budou muset po návratu ze zahraničí.