Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Kanadské město Asbestos
Kanadské město Asbestos
Autor: Shutterstock

Kanadské město Asbestos změní název. Ten současný odrazuje investory

29. listopadu, 16:59 - Tomáš Bohuslav
Kanadské město Asbestos
Kanadské město Asbestos
Autor: Shutterstock
29. listopadu, 16:59

Vedení kanadského Asbestosu, který se nachází zhruba dvě hodiny jízdy od Montrealu, se uchýlilo k poměrně razantnímu kroku. V příštím roce hodlá město přejmenovat, a to z ryze praktických důvodů. Jeho aktuální název totiž v člověku evokuje obavy o vlastní zdraví, a proto s ním mnoho potenciálních investorů nechce mít nic moc společného. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Název tohoto bezmála sedmitisícového města nahání strach zejména té části populace, která hovoří anglosaskými a slovanskými jazyky. Asbestos, neboli česky azbest, je komerční označení pro skupinu minerálů, které se pro své výjimečné kvality (nehořlavost, pevnost, elektrická nevodivost) uchytily od poloviny devatenáctého století především ve stavebnictví.

V minulosti znamenala jeho přítomnost pro místní veřejné finance požehnání. Když však vyšlo najevo, že jakýkoliv materiál obsahující azbest je pro člověka kvůli rakovinotvorným účinkům velmi nebezpečný, začal být zdejším obyvatelům spíše na škodu.

„Slovo ‚asbestos‘ naneštěstí nemá zejména pro lidi z anglofonních zemí příliš dobrou konotaci,“ uvedla podle agentury Bloomberg na svém facebookovém účtu městská rada s tím, že jako takové hatí její plány při rozvíjení vnějších ekonomických vztahů.

Jak v telefonním rozhovoru agentuře přiblížil starosta Asbestosu Hugues Grimard, naposledy se tato skutečnost projevila v září během obchodní cesty do amerického Ohia. Když totiž tamní investoři zjistili, odkud jejich vyslanec pochází, odmítli si údajně vzít i jeho vizitku.

„Dokonce i v Montrealu to vnímají špatně,“ postěžoval si Grimard.

Svůj povrchový důl, díky němuž město dříve prosperovalo, přitom nechala radnice uzavřít již před sedmi dlouhými lety.