Kanadské město Asbestos změní název. Ten současný odrazuje investory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kanadské město Asbestos změní název. Ten současný odrazuje investory

, Tomáš Bohuslav,
Kanadské město Asbestos změní název. Ten současný odrazuje investory
Zdroj: Shutterstock

Vedení kanadského Asbestosu, který se nachází zhruba dvě hodiny jízdy od Montrealu, se uchýlilo k poměrně razantnímu kroku. V příštím roce hodlá město přejmenovat, a to z ryze praktických důvodů. Jeho aktuální název totiž v člověku evokuje obavy o vlastní zdraví, a proto s ním mnoho potenciálních investorů nechce mít nic moc společného. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Název tohoto bezmála sedmitisícového města nahání strach zejména té části populace, která hovoří anglosaskými a slovanskými jazyky. Asbestos, neboli česky azbest, je komerční označení pro skupinu minerálů, které se pro své výjimečné kvality (nehořlavost, pevnost, elektrická nevodivost) uchytily od poloviny devatenáctého století především ve stavebnictví.

V minulosti znamenala jeho přítomnost pro místní veřejné finance požehnání. Když však vyšlo najevo, že jakýkoliv materiál obsahující azbest je pro člověka kvůli rakovinotvorným účinkům velmi nebezpečný, začal být zdejším obyvatelům spíše na škodu.

„Slovo ‚asbestos‘ naneštěstí nemá zejména pro lidi z anglofonních zemí příliš dobrou konotaci,“ uvedla podle agentury Bloomberg na svém facebookovém účtu městská rada s tím, že jako takové hatí její plány při rozvíjení vnějších ekonomických vztahů.

Jak v telefonním rozhovoru agentuře přiblížil starosta Asbestosu Hugues Grimard, naposledy se tato skutečnost projevila v září během obchodní cesty do amerického Ohia. Když totiž tamní investoři zjistili, odkud jejich vyslanec pochází, odmítli si údajně vzít i jeho vizitku.

„Dokonce i v Montrealu to vnímají špatně,“ postěžoval si Grimard.

Svůj povrchový důl, díky němuž město dříve prosperovalo, přitom nechala radnice uzavřít již před sedmi dlouhými lety.

Spojení se sousední obcí nevyšlo

Poté, co byl azbest zakázán ve více než 60 zemích světa, byla obec nucena hledat jiné oblasti, v nichž by se mohla ekonomicky angažovat. Využila proto v přepočtu zhruba 900milionové dotace od quebecké provinční vlády a nechala na svém území vystavět jatka a závod na výrobu návěsů. Snahy o další ekonomický rozvoj však i nadále úspěšně kazí její oficiální název.

Učinit těmto potížím přítrž měl nedávný záměr radnice sloučit Asbestos s městem ze sousedství, z něj však nakonec sešlo, protože se obce nebyly s to dohodnout na tom, jak si v takovém případě rozdělí vybrané daně.

Posledním řešením proto zbývá Abestos přejmenovat. A jelikož se jedná o záležitost, která se dotkne každého, kdo v tomto městě bydlí, rozhodla se radnice vyzvat občany, aby se sami stali součástí procesu.

„Budeme muset tu situaci vysvětlit celému obyvatelstvu. Budou se podílet na vytvoření nové identity,“ uzavřel starosta.

Čtěte také:

Chystáte se do Kanady na déle než půl roku? Pak potřebujete vízum

Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci

Kanadský pivovar uvařil speciální várku piva inspirovanou českou tradicí

Ohodnoťte tento článek
Diskuze