K OPEC se přidali i její spojenci. Budou pokračovat v omezování těžby ropy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

K OPEC se přidali i její spojenci. Budou pokračovat v omezování těžby ropy

, čtk,
K OPEC se přidali i její spojenci. Budou pokračovat v omezování těžby ropy
Zdroj: čtk/AP

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se domluvili na prodloužení dohody o snížení těžby ropy o devět měsíců, což znamená do konce března příštího roku. Dohoda byla původně sjednána pouze na první polovinu letošního roku.

Prodloužení dohody už v pondělí schválili představitelé kartelu OPEC. Jejím cílem je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Dnes se konalo zasedání rozšířené skupiny označované OPEC+, do které kromě členů kartelu patří také Rusko a další spojenci OPEC. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih podle agentury Bloomberg uvedl, že prodloužení dohody schválily všechny země OPEC+. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Zástupci skupiny OPEC+ dnes rovněž odsouhlasili dokument o dlouhodobé spolupráci. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka dokument vytváří platformu pro pravidelné diskuse.


Přečtěte si: Kontaminovaná ropa srazila příjmy Ruska z vývozu o miliardu dolarů


OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA. Spojené státy už překonaly Rusko i Saúdskou Arábii a staly se největším producentem ropy na světě.

Loni v prosinci se OPEC a jeho spojenci dohodli na snížení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně. Samotný OPEC se zavázal snížit těžbu o 812 tisíc barelů denně a jeho spojenci o dalších 383.000 barelů denně. Dohoda byla sjednána na prvních šest měsíců letošního roku, její původní doba platnosti tak v neděli vypršela.

Cena severomořské ropy Brent od začátku letošního roku vzrostla o více než čtvrtinu, nyní se pohybuje kolem 65 dolarů za barel. Podle analytiků by se ale ceny mohly dostat pod zvýšený tlak vzhledem ke zpomalování růstu světové ekonomiky, zvláště vlivem obchodního sporu mezi USA a Čínou, a také kvůli vysoké těžbě ve Spojených státech, které se k dohodě o omezení dodávek nepřipojily.

Dále čtěte:

Americká ropa pro Česko. V dubnu dorazilo prvních 57 tisíc tun

Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu

Norský státní fond mění strategii. Plánuje omezit závislost na ropě a plynu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze