Jazyk je jeden z hlavních prostředků naší identity, říká šéf českých Němců Martin Dzingel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jazyk je jeden z hlavních prostředků naší identity, říká šéf českých Němců Martin Dzingel

,
Jazyk je jeden z hlavních prostředků naší identity, říká šéf českých Němců Martin Dzingel
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Pochází z tradiční německé sociálnědemokratické rodiny z Jeseníků, kde po staletí žili téměř výhradně etničtí Němci, kteří si později začali říkat sudetští. Prezident Shromáždění německých spolků v České republice Martin Dzingel patří mezi těch několik desítek tisíc z nich, kteří po druhé světové válce nemuseli odejít.

Od začátku divoké fáze odsunu uplyne letos v květnu už 75 let. Dzingelovi příbuzní se počítali mezi antifašisty, kteří během nacismu trpěli, či dokonce vedli odboj. Přestože směli zůstat, po válce se stali v tehdejším Československu lidmi druhé kategorie. Občanství mohli získat až v roce 1953 a museli strpět různá omezení.

„Všichni Němci museli odevzdávat 20 procent ze svého platu do takzvaného fondu na obnovu republiky, což mělo za následek, že důchody těchto lidí se o tuto částku snížily. Dále nebyly po válce uznávány vysokoškolské tituly z německých škol. Tito lidé pak často museli pracovat pouze jako pomocná síla. Nic z toho dodnes nebylo narovnáno,\" říká Dzingel.

Přestože je dnes postoj většinové české společnosti vůči německé menšině nesrovnatelně smířlivější než po válce, z Dzingelova pohledu Češi občas stále dědictví německého etnika ignorují. Zástupci německé menšiny například nebyli letos v lednu pozváni na otevření nově zrekonstruované Státní opery, někdejšího pražského Německého divadla, předválečného centra německé kultury v hlavním městě.

Jste český, nebo sudetský Němec?

Pojem sudetský Němec byl zaveden v 19. století, aby se Němci žijící v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nějakým způsobem odlišili, takže to byl trochu umělý pojem. My, zůstavší Němci, jak se také někdy nazýváme, se nemusíme nijak odlišovat,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?