Jaký byl cestovatel Miroslav Stingl? Měl laskavý humor, vzpomíná jeho syn Tomáš - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jaký byl cestovatel Miroslav Stingl? Měl laskavý humor, vzpomíná jeho syn Tomáš

,
Jaký byl cestovatel Miroslav Stingl? Měl laskavý humor, vzpomíná jeho syn Tomáš
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

„Tak teď je to úplně jasné,“ rozesmáli se Kubánci. To když v kostce vyslechli, jakou povahou bůh obdařil jistého českého spisovatele. Ze 150 navštívených států patřila Kuba k nejoblíbenějším zemím Miloslava Stingla. Na karibském ostrově strávil vědeckou prací - včetně objevu liliputích horských indiánů Yateras - víc než dva roky života.

Když jsem tam před časem vyrazil putovat po stopách tátova někdejšího pobytu, Kubánci se divili, proč někdo z bohaté Evropy zabloudí do těch chudých končin. Pokaždé jsem odvětil, že zvědavost probudil táta, který o Kubě mluvil jako o ráji na zemi a miloval Kubánce i jejich náturu.

„A jaký je?“ ptali se místní a už tušili, jaká přijde odpověď. „No, dostal do vínku mimořádně šťastnou povahu. Pořád je v dobrém rozmaru, s každým vyjde přátelsky, i nejtěžší situaci odlehčí vtipem, dokáže hodiny v kuse bavit všechny okolo. A je bezstarostný bohém, miluje dobré jídlo, problémy zásadně odkládá na zítra.“ Místní spokojeně přikývli: „Tak teď je to úplně jasné, proč se mu tu líbilo - vždyť to je typický Kubánec!“

Když mě kolegové v redakci oslovili, abych nabídl pár drobných vzpomínek na „typického Kubánce“ původem ze severočeské Bíliny, vybral jsem několik střípků, které snad dokreslují právě to vlídné charisma, jímž si táta dokázal získat lidi bez rozdílu národa a přesvědčení. Protože ho už nemůžeme poprosit o přímé svolení, zmíním jen pár nevinných, leč ilustrativních epizod, které by nám nepochybně dovolil připomenout.

Předávkovat se minerálkou

Hlavní rys, v jehož duchu se každé setkání s tátou neslo? Jeho laskavý a originální…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?