Jak z Lazů udělat Helsinky: Ostravsko se připravuje na éru bez uhlí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak z Lazů udělat Helsinky: Ostravsko se připravuje na éru bez uhlí

ONDŘEJ STRATILÍK,
Jak z Lazů udělat Helsinky: Ostravsko se připravuje na éru bez uhlí
Zdroj: čtk

Z těžební krajiny mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem má vzniknout „malé Finsko“. Odvážné vize brzdí obsese v průmyslových zónách

Však kdyby siných do nebes komíny měly růsti, chlop Křístek bitý Moravec on Lazů nepopustí,“ složil Petr Bezruč poklonu zdejšímu starostovi z přelomu 19. a 20. století. Jan Křístek ve vesnici Lazy na Karvinsku silně propagoval slezského ducha. Jeho osobu dodnes připomíná zašlý památník ležící jen pár metrů od nedávno zavřeného černouhelného dolu. Ticho, které narušuje bagr pomalu loupající zrezivělé konstrukce se starými filtry na důlní vodu, naznačuje, že 85 let po Křístkově smrti čeká region další souboj o tvář. Tentokrát už nejde o národnostní třenice. Po dvě stě let trvající závislosti na těžbě uhlí musí Lazy i celé jejich okolí ukázat, že objevily jiný smysl existence.

O budoucím využití pozemků zatím vedení společnosti definitivně nerozhodlo,“ reaguje Ivo Čelechovský, mluvčí podniku OKD, jehož pracovníci loni 28. listopadu z Lazů vytáhli poslední vozík uhlí.

Ostravské hejtmanství však už jasno má. Prostřednictvím své akciovky Moravskoslezské investice a development sestavilo projekt, který má oblasti tvarované mnoho let jen špinavou těžbou uhlí vtisknout novou zelenou svěžest. „Dobám průmyslových zón už odzvonilo. Je to sice zdaleka nejjednodušší řešení, ale za pár let je z toho zóna duchů,“ ví Lukáš Adámek, šéf krajského programu Poho2030.

Oblast o rozloze šedesát kilometrů čtverečních se tak má proměnit v moderní a atraktivní postindustriální krajinu. Tak jako se o to už několik let snaží helsinská radnice v přístavní čtvrti Kalasatama, kde se Adámek a jeho kolegové inspirují.

Odvážné plány ovšem v…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?