Jak to bude s olympiádou? Šířící se koronavirus organizátory her v Tokiu „vážně znepokojuje“ - Euro.cz

Přihlášení

Jak to bude s olympiádou? Šířící se koronavirus organizátory her v Tokiu „vážně znepokojuje“

,
Jak to bude s olympiádou? Šířící se koronavirus organizátory her v Tokiu „vážně znepokojuje“
Zdroj: Shutterstock

Přestože do začátku XXXII. letních olympijských her zbývá ještě 170 dní, mají jejich pořadatelé aktuálně plnou hlavu starostí. Ne snad z obavy, že by nestihli všechny sportovní areály dokončit v požadovaném termínu, jak je tomu s blížícím se datem zapálení posvátného ohně běžné, nýbrž kvůli hrozbě, kterou v současnosti představuje šířící se koronavirus. Na ten v nedaleké Číně zemřelo již bezmála 500 lidí.

Nákaza, kterou se stále nedaří dostat pod kontrolu, ve skutečnosti hry již v jistém smyslu ovlivnila. Jak uvádí zpravodajský web BBC, v důsledku wuchanského koronaviru muselo být například do srbského Bělehradu přesunuto několik kvalifikačních zápasů v ženském basketbalu, jež se měly původně odehrát v čínském městě Fo-šan.

To však nebyla zdaleka jediná dosavadní komplikace, neboť během uplynulého týdne byl do dočasné karantény preventivně umístěn rovnou celý čínský ženský fotbalový tým, který přijel do Austrálie, aby zde absolvoval část kvalifikačního turnaje. První kolo boxerské kvalifikace, jež se mělo konat ve Wu-chanu, tedy samotném ohnisku nákazy, bylo dokonce pro změnu kompletně zrušeno.

Je tedy zcela pochopitelné, že vzhledem ke všem těmto nedávným událostem a tempu, jakým se se nebezpečná nákaza nadále šíří světem, začínají být organizátoři blížících se letních her poněkud nervózní.

„Jsme extrémně znepokojeni v tom smyslu, že šíření tohoto infekčního viru by mohlo celý průběh her lidem značně znechutit,“ cituje BBC Toširóa Mutóa, předsedu tokijské organizační komise, který doufá, že se jej podaří „vymýtit tak rychle, jak je to půjde“.

Hry proběhnou hladce, věří starosta olympijské vesnice

Japonci rozhodně nemíní cokoliv podcenit a už nyní pracují na opatřeních, která by měla nejen sportovcům zajistit maximální možnou míru bezpečí. Starosta olympijské vesnice, v níž bude během her ubytováno na 11 tisíc atletů, doufá v hladký průběh olympiády a ujišťuje, že jeho tým „udělá vše pro to, aby sportovce ochránil a umožnil jim podat své nejlepší výkony“.

Mezinárodní olympijský výbor je podle BCC kvůli nebezpečnému koronaviru v kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací a jejím týmem odborníků a věří, že všechny dotčené autority učiní „veškeré kroky, jež bude potřeba, aby danou situaci zvládly“, jak prozradil jeho mluvčí. Ten zároveň dodal, že olympijské přípravy „probíhají podle plánu“.

Čtěte také:

Počet cílených kyberútoků v Japonsku roste. Centrální banka se obává narušení olympiády

Města přestávají mít o olympiády zájem. Má olympijská myšlenka ještě budoucnost?

Česku se koronavirus zatím stále vyhýbá. Testy tuzemských občanů evakuovaných z Wu-Chanu jsou negativní

Diskuze