Írán začal obohacovat uran více, než dovoluje jaderná dohoda - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Írán začal obohacovat uran více, než dovoluje jaderná dohoda

, čtk,
Írán začal obohacovat uran více, než dovoluje jaderná dohoda
Zdroj: čtk

Írán překročil limit 3,67 procenta obohacování uranu, který stanovila jaderná dohoda z roku 2015, a možná bude obohacovat uran ještě více. Podle íránské tiskové agentury IRIB to dnes řekl mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí. Teherán tak pokračuje v reakcích na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž loni oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Následně Washington uvalil na islámskou republiku nové sankce.

Írán letos v květnu upozornil, že některé závazky z dohody přestane plnit, a dal ostatním signatářům (Francii, Británii, Německu, Rusku a Číně) 60 dní na to, aby ochránili íránské hospodářství před dopadem amerických sankcí. V neděli, kdy tato lhůta vypršela, islámská republika informovala, že začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,67 procenta. Ještě předtím Írán oznámil, že překročil 300kilogramový limit zásob uranu obohaceného maximálně na 3,67 procenta.

Vnímáte Írán jako hrozbu?

Mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v prohlášení oznámil, že inspektoři agentury ověřili, že Írán obohacuje uran nad 3,67 procenta. Teherán tvrdí, že už obohacuje na 4,5 procenta.

Americký prezident Donald Trump, který chce podmínky jaderné dohody z roku 2015 nově projednat, Teherán varoval, aby se měl na pozoru. O situaci dnes podle Bílého domu telefonicky jednal s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Ten v úterý posílá do Teheránu svého poradce Emmanuela Bonna.

Americký viceprezident Mike Pence dnes řekl, že Spojené státy jsou připraveny navzdory rostoucímu napětí kolem jaderného programu bránit svůj personál a občany na Blízkém východě. „Írán by neměl zaměňovat zdrženlivost USA za nedostatek odhodlání USA. Doufáme v to nejlepší, ale Spojené státy a naše armáda jsou připraveny ochránit naši zájmy, personál i občany v regionu,“ sdělil viceprezident na setkání evangelíků, kteří podporují Izrael. Dodal, že sankční tlak Washingtonu na Írán bude pokračovat a že prezident Trump „Íránu nikdy nedovolí získat jadernou zbraň“.

Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí dnes prohlásil, že Írán neusiluje o získání jaderné zbraně a že je režim vystaven sankcím za své „znalosti“ spojené s jádrem. „Jaderné zbraně nemají v islámu místo. Islám neschvaluje zbraně hromadného ničení,“ uvedl Salámí podle agentury Reuters.


Válka na dohled: komu slouží útoky na tankery v Ománském zálivu

 Japonský tanker Kokuka Courageous poškodila nejspíš mina, a to právě v době, kdy v Íránu jednal japonský premiér Šinzó Abe. USA z útoku obvinily Írán.


Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton podotkl, že americké sankce jsou účinné a že jsou teprve na začátku. Prezident jimi podle něho sleduje cíl vyjednat novou dohodu.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

„Dvacet procent zatím nepotřebujeme, pokud ale budeme chtít, můžeme to produkovat. Když jsme překročili 3,67 procenta, nebyl by to pro nás problém,“ uvedl mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí. Možnostmi obohacování uranu se podle něj zabývala íránská nejvyšší bezpečnostní rada. „Je zde možnost 20 procent a jsou zde varianty ještě vyšší… Pokud naše země teď něco potřebuje, nebudeme usilovat o něco jiného, jen abychom trochu víc vystrašili druhou stranu… Oni vědí, že ten trend je směrem nahoru (k vyššímu obohacování),“ doplnil.

Třetím krokem při vypovídání jaderné dohody z íránské strany by podle Kamálvandího mohlo být zvýšení počtu odstředivek – konkrétně obnovení centrifug IR-2 a IR-2 M. Evropští signatáři dohody by tak podle něj měli rychle splnit své sliby, jinak Írán bude i nadále omezovat své závazky, dodal mluvčí.

Čtěte také:

Washington chce po Evropě přísnost vůči Íránu. Americké firmy tam čile obchodují

Írán představil neviditelnou stíhačku. Expertům je k smíchu

Reakce na spory s Íránem: USA vyšlou na Blízký východ dalších tisíc vojáků

Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží

Trump vyhrocuje spor s Íránem. Pohrozil mu zničením

Ohodnoťte tento článek
Diskuze