Írán přiznal, že sestřelil ukrajinské letadlo. Šlo o lidskou chybu, tvrdí armáda - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Írán přiznal, že sestřelil ukrajinské letadlo. Šlo o lidskou chybu, tvrdí armáda

, čtk,
Írán přiznal, že sestřelil ukrajinské letadlo. Šlo o lidskou chybu, tvrdí armáda
Zdroj: čtk

Írán dnes přiznal, že jeho ozbrojené síly ve středu omylem sestřelily ukrajinské dopravní letadlo. Až dosud přitom odpovědnost za smrt 176 lidí na palubě odmítal. Kyjev od Teheránu očekává úplné přiznání viny, potrestání viníků, oficiální omluvu a odškodnění, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Teherán mluví o lidské chybě, ke katastrofě podle něj přispělo zvýšené napětí v oblasti po vyhrocení vztahů se Spojenými státy.

„Dnešní ráno nebylo dobré, ale přineslo pravdu,“ uvedl Zelenskyj. Očekává přitom, že Írán je připraven k úplnému a otevřenému vyšetřování, postaví viníky před spravedlivý proces, předá těla obětí, vyplatí odškodné a diplomatickou cestou se oficiálně omluví.

Teherán k úplnému objasnění tragédie a plné spolupráci při vyšetřování vyzvali i šéfové kanadské a švédské vlády Justin Trudeau a Stefan Lofven; mezi oběťmi tragédie jsou totiž také občané těchto zemí. „Je to národní tragédie, všichni Kanaďané truchlí společně,“ uvedl Trudeau.

Plnou odpovědnost za sestřelení boeingu přijal velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard. „Přijímám plnou odpovědnost“ za tuto katastrofu, uvedl generál Amír Alí Hádžízádeh. „Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ dodal v televizním vystoupení.

Íránské revoluční gardy ukrajinský letoun podle generála omylem pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu. Raketu, která letoun sestřelila, odpálil voják, který k tomu nedostal přímý rozkaz. Podle generála se tak stalo vinou rušení radiového provozu a v časové tísni. „Musel se rozhodnout, zda vystřelí, anebo nevystřelí. Rozhodl se špatně,“ řekl. Raketa krátkého doletu podle generála explodovala vedle letadla, což vysvětluje, že stroj dokázal ještě chvíli pokračovat v letu.


Obavy z kyberútoku. Američtí vojáci mířící na Blízký východ museli nechat mobily doma

 Američtí výsadkáři před odletem na Blízký východ


„Po přímém zásahu vzplála kabina zevnitř. Bleskově zmlkl odpovídač letadla, který předává signály o letu, bleskově se přerušilo spojení,“ napsal server Censor.net s odvoláním na zdroj mezi ukrajinskými experty v Teheránu. Až dosud ale není jasné, zda tyto škody způsobila jedna nebo dvě rakety Tor, které Rusko před lety prodalo Íránu.

Nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyjádřil soustrast pozůstalým a vyzval ozbrojené síly, aby objasnily „pravděpodobné chyby a vinu při tomto bolestném incidentu“.


Solejmání zabíjel Američany, měl být odstraněn už dávno, tvrdí Trump

 Americký prezident Donald Trump


Írán hluboce lituje „velké tragédie a neomluvitelného omylu“, napsal na twitteru prezident Hasan Rúhání. Ujistil také, že je nutné odhalit příčiny tragédie a stíhat ty, kteří udělali neodpustitelnou chybu.

Ještě předtím íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru napsal, že pád ukrajinského letadla způsobila lidská chyba, která se stala „v době krize způsobené nezodpovědným chováním Američanů“.

Hned po havárii se objevily spekulace, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím íránská armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde působí také američtí vojáci. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu.

Přiznání Teheránu bylo podle agentury Reuters reakcí na rostoucí tlak nejen ze zahraničí, ale i z domova. Soudě ale podle obsahu zpráv na sociálních sítích nynější vyjadřování soustrasti nedokázalo utišit hněv mnoha Íránců.

Čtěte také:

Nový útok. Kurdové v Sýrii obvinili Turky z porušení příměří

Díky, Donalde! Trump na Blízkém východě vyklízí pole

Íránská krize vystřelila zlato na sedmileté maximum. Jeho hodnota překročila 1600 dolarů

Všichni pryč. Irácký parlament vyzývá cizí vojáky k odchodu ze země

Solejmání zabíjel Američany, měl být odstraněn už dávno, tvrdí Trump