Horší než koronavirus je mizení racionality, říká biochemik Jan Konvalinka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Horší než koronavirus je mizení racionality, říká biochemik Jan Konvalinka

,
Horší než koronavirus je mizení racionality, říká biochemik Jan Konvalinka
Zdroj: Archiv

Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka dobře ví, jak vypadají viry zevnitř a jakými mechanismy se množí a šíří. Lidstvo podle něho nemá jiné zbraně proti novému koronaviru, než je vynález vakcíny. S týdeníkem Euro hovořil o tom, které vakcíny a proč mají šanci na úspěch, a také o tom, jak se veřejnost nebezpečně zbavuje rozumu a začíná věřit bludům víc než vědě.

Věříte, že očkování bude ta hlavní a rozhodující zbraň proti nové nemoci?

Ano.

Nejvíce se ve vývoji očkovacích vakcín proti covidu-19 investuje do genetických a virálních vektorových vakcín. Má to nějaký biotechnologický důvod, nebo mohou být všechny vakcíny stejně účinné, například i ty s oslabeným či mrtvým virem, které se vyvíjejí v Číně? Kterým ze zkušenosti věříte vy sám?

Nejsem odborník na vývoj vakcín, ale podle mě je hlavním důvodem to, že imunitní odpověď na koronavirové proteiny je obecně velmi slabá. Koronaviry vám ostatně mohou způsobit respirační onemocnění každý rok. Takže je třeba imunitu povzbudit nějakým technologickým trikem – buď tím, že koronavirový protein zabalíme do nějaké nanočástice, to je případ Novavaxu, nebo jeho genovou informaci zabalíme do neškodného, ale silnou imunitní reakci vzbuzujícího adenoviru.

O to se snaží ruská vakcína, některé čínské vakcíny i AstraZeneca nebo Johnson & Johnson. Případně pacienta imunizujeme nukleovou kyselinou RNA, která kóduje vhodné geny koronaviru, aby si tu očkovací látku vyráběly buňky příjemce samy. To je cesta, kterou jde Moderna, BioNTech a Pfizer. Největší zkušenosti ale máme s umrtveným virem, tímto postupem se…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?