Horká půda pro G20. V Hamburku demonstrovaly tisíce lidí už týden před summitem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Horká půda pro G20. V Hamburku demonstrovaly tisíce lidí už týden před summitem

, čtk,

Nejméně 10 tisíc lidí se dnes za deště sešlo před radnicí v Hamburku k odpolednímu pochodu na protest proti summitu G20, který se v tomto městě uskuteční 7. a 8. července. Jde o první velkou demonstraci z řady podobných protestních akcí, jež se během týdne budou v Hamburku před vrcholnou schůzkou konat.

Účastníci pochodu chtěli vyzvat země G20, včetně Evropské unie, která je také členem této skupiny, ke změně politiky zejména v oblasti klimatu, světového obchodu a rozdělování bohatství. Policie i organizátoři se podle agentury AFP shodli, že před radnici přišlo kolem 10 tisíc lidí a že akce je „naprosto klidná“.

Organizátoři přitom dali najevo, že jsou s dnešní účastí zatím spokojení. Nicméně vpředvečer konání akce očekávali, že přijde manifestovat něco mezi 50.000 až 100.000 lidí.

Paralelní protest na kanoích a malých lodích se odehrával i na řece Alster, která protéká Hamburkem. A v přístavu protestovali aktivisté Greenpeace před nákladní lodí naloženou uhlím proti využívání tohoto pevného paliva k výrobě elektrické energie.

Protest v Hamburku obrazem:

K vyslyšení obav vyjadřovaných účastníky protestů dnes vyzvala kancléřka Angela Merkelová. Podle agentury Reuters řekla, že hamburský summit se bude muset hlouběji ponořit do problémů, na něž protestující poukazují, jako je dělba bohatství, spotřeba zdrojů, změny klimatu, volný obchod, ochrana spotřebitelů a podpora sociálních standardů.

„Nejde jen o (ekonomický) růst, ale spíš o udržitelný růst. Potřebujeme situaci, kdy budou spokojení všichni. Problémy se zjevně točí kolem toho, jak dosáhnout udržitelného rozvoje přístupného všem,“ prohlásila Merkelová, která bude v zářijových volbách usilovat o již čtvrtý mandát šéfky německé vlády.

Podle kancléřky hlavní otázky znějí: „Jak naložíme s našimi zdroji? Jaká jsou pravidla pro rozdělení bohatství? Kolik lidí se toho zúčastní? Kolik zemí je schopno mít z toho prospěch?“

„Jestli se budeme prostě jenom snažit pokračovat v tom, co jsme dělali v minulosti, celosvětový vývoj rozhodně nebude udržitelný a pro všechny,“ zdůraznila v této souvislosti. „Potřebujeme dohodu o ochraně klimatu, otevřené trhy a lepší obchodní dohody, které podpoří ochranu spotřebitelů, sociální a ekologické standardy,“ dodala.

Dále čtěte:

Trump se poprvé sejde s Putinem. Státníci k tomu využijí summit G20

Obchodní válka nad Atlantikem: Evropa se chystá na americká cla