Hlavně se potkat. Dny NATO bez veřejnosti, zato ale s politiky a zbrojaři - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hlavně se potkat. Dny NATO bez veřejnosti, zato ale s politiky a zbrojaři

,
Hlavně se potkat. Dny NATO bez veřejnosti, zato ale s politiky a zbrojaři
Zdroj: Profimedia.cz

Ostravské Dny NATO proběhnou i proto, aby důstojníci, úředníci, politici a zbrojaři mohli probrat strategické zakázky.

Opatření, jimiž se celý svět snaží bojovat s koronavirem, odnášejí všechny segmenty byznysu. Včetně toho zbrojního. A pociťuje to i Česko. Dnes, když jsou v běhu strategické zakázky za desítky miliard korun, se ztratily zrušením veletrhů a velkých akcí i platformy, na nichž soukromý byznys obvykle diskutuje se zástupci ozbrojených sil. Veřejně, i tajně za zavřenými dveřmi, v barech či v lobby hotelů.

I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč letošní Dny NATO proběhnou. „Osobní jednání a rozhovory a prezentace jsou a budou nenahraditelné a to myslím neplatí jen pro oblast obranného a bezpečnostního průmyslu,“ reaguje Zbyněk Pavlačík, zakladatel a hlavní organizátor ostravské přehlídkové akce.

A tak zatímco víkendová přehlídka na mošnovském letišti bude v okleštěné formě bez přístupu veřejnosti, přímo v Ostravě už ve čtvrtek a pátek proběhne řada setkání a rozhovorů. Zástupci ministerstva obrany, generálního štábu a zbrojních firem budou mluvit především o nákupu 210 pásových bojových vozidel pěchoty. Projekt za 51,6 miliardy korun se má během příštích týdnů výrazně posunout. V plánu jsou srovnávací testy obrněnců v terénu.

„Zájem našich marketingových partnerů, kteří tvoří majoritní část financování Dnů NATO, nás rovněž přesvědčil o opodstatněnosti tohoto specifického formátu konání,“ přibližuje Pavlačík další důvod, proč akce proběhne. Pro představu – hlavními marketingovými partnery jsou letos i globální zbrojovky BAE Systems a General Dynamics, jejichž pásová bojová vozidla jsou v hledáčku české armády. Vedle nich figuruje na seznamu partnerů i Zetor Engineering, jehož taktické vozidlo Gerlach 4×4 usiluje o zavedení hned v několika evropských armádách.

A v neposlední řadě Dny NATO potěšily i ostravské hoteliéry. Díky stovkám hostů se alespoň částečně zhojí po sezoně, z níž vypadly velké hudební festivaly, jejichž návštěvníci obvykle přes léto hotely táhnou. „Vnímáme, že je konání Dnů NATO, díky kterým mají některé plnou obsazenost, rozhodně těší,“ dodává Pavlačík.

Hlavně se potkat. Dny NATO bez veřejnosti, zato ale s politiky a zbrojaři
4 (80%) 3 hlasování
Diskuze