Hlavně nepřepínej! Kontroverzní švédský postoj ke koronaviru nese ovoce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hlavně nepřepínej! Kontroverzní švédský postoj ke koronaviru nese ovoce

Barbora Doubravová,
Hlavně nepřepínej! Kontroverzní švédský postoj ke koronaviru nese ovoce
Zdroj: Profimedia.cz

Švédsko zjišťuje, nakolik se vyplatila jarní benevolence k pandemii koronaviru. Epicentrem zůstává Latinská Amerika.

Zatímco všude v Evropě lidé během letošního jara zažívali celkovou nebo alespoň lokální karanténu, ve Švédsku se život nezastavil. Zavřely se pouze školy se staršími žáky, omezeno bylo sdružování více než padesáti lidí, ale obchody, restaurace, sportoviště a další místa zůstala otevřená. Politické špičky nechaly přístup k nákaze na uvážení samotných občanů a jejich osobní zodpovědnosti a vydávaly pouze doporučení. Například aby se lidé starší než sedmdesát let izolovali.

Mezinárodní společenství přijímalo švédský přístup skepticky a s kritikou. Podstatným faktem je, že Švédsko takto jednalo z velké části z prostých důvodů. Švédská ústava vznikla před několika stovkami let a neobsahuje žádný akční plán pro pandemii. V době míru proto nemůže vláda vyhlásit výjimečný stav. Švédští politici tak nemohli jít ve šlépějích ostatních zemí a vyhlásit celostátní karanténu, protože podle ústavy nesmějí omezovat svobodu pohybu svých občanů.

\"\"

Dalším faktorem je též ústavou deklarovaná velká nezávislost veřejných agentur na vládě, což v praxi znamená, že je to Švédská agentura pro veřejné zdraví řízená odborníky, která k řešení pandemie může navrhovat politická opatření a vláda se jimi zpravidla řídí. Svou roli hrají i skutečnosti, jako je třeba malá hustota osídlení země nebo velmi vysoký počet jednočlenných domácností.

Kolektivní imunita?

Do většiny evropských zemí teď přicházejí po letním nádechu a rozvolňování restrikcí obavy z druhé vlny pandemie, ale Švédsku jako by kontroverzně vnímaný mírný přístup, který si vyžádal…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?