Gatesovo proroctví se naplnilo. Před nepřipraveností na pandemii varoval již před lety - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Gatesovo proroctví se naplnilo. Před nepřipraveností na pandemii varoval již před lety

,
Gatesovo proroctví se naplnilo. Před nepřipraveností na pandemii varoval již před lety
Zdroj: čtk

Zatímco většině lidí může připadat, jako by se současná krize, do níž svět v souvislosti s pandemií koronaviru míří, zjevila jako blesk z čistého nebe, najdou se i tací, kteří se podobnou myšlenkou zabývají dlouhodobě. A dokonce v minulosti před touto hrozbou několikrát důrazně varovali. Jedním z nich je například Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, známý filantrop a toho času i druhý nejbohatší muž planety.

Ne snad, že by Gates dokázal věštit budoucnost, jeho prozíravost však nyní v kontextu nastalých událostí dostala zcela nový rozměr. Tento miliardář už v roce 2017 dokázal celkem trefně popsat, jaké problémy by v případě celosvětové epidemie mohly vyvstat v oblasti zásobování.     

„Dopad obrovské pandemie, jako je pandemie chřipky, by byl fenomenální, protože celý dodavatelský řetězec by se zhroutil,“ řekl Gates americké televizi CBS News během Světového ekonomického fóra v Davosu před třemi lety.

„Nastala by spousta paniky. Hodně našich systémů by bylo přetížených. Ale abychom na epidemie nejrůznějších rozsahů byli připraveni, měli bychom toho udělat daleko víc,“ varoval tehdy Gates.

Svá slova navíc zopakoval i o rok později v rámci přednášky pořádané Massachusettskou zdravotní společností.


Trumpův mocný lék na koronavirus. Antimalarikum chlorochin


„Vzhledem k pokračujícímu výskytu nových patogenů, zvyšujícímu se riziku bioteroristického útoku a toho, jak je svět propojen skrze leteckou dopravu, existuje velká pravděpodobnost, že se během našeho života objeví obří a smrtelná pandemie,“ předpovídal spoluzakladatel Microsoftu s tím, že je potřeba aby se lidstvo na podobnou situaci připravilo podobně, jako kdyby světu hrozila válka.

„(Tyto přípravy) zahrnují simulace a další cvičení, díky nimž bychom lépe pochopili, jak se takové nemoci budou šířit a jak se vypořádat s věcmi, jakými jsou karanténa a komunikace, abychom minimalizovali paniku. Potřebujeme lepší koordinaci s armádou, abychom zajistili, že dokážeme stavět na její mobilizační kapacitě transportovat lidi, vybavení a dodávky v masovém měřítku,“ konstatoval miliardář.

Virus, nebo válka?

Zdaleka nejvíc však dnes člověka zamrazí z toho, co řekl Gates již v roce 2015 v rámci konference TED Talk, na níž hovoří a vyměňují si své postřehy a názory lidé z nejrůznějších oblastí vědy, techniky, politiky či byznysu.

Miliardář tehdy pronesl: „Pokud něco v několika příštích dekádách zabije přes 10 milionů lidí, s největší pravděpodobností to bude nějaký vysoce nakažlivý virus spíše než válka. Můžete mít virus, při kterém se lidé, zatímco už budou infekční, budou cítit dostatečně dobře na to, aby mohli nastoupit do letadla nebo si zašli do obchodu.“

Dvě a půl miliardy korun na boj proti koronaviru

Zdá se tedy, že Gates již před pěti lety velmi dobře věděl, co lidstvu v dnešní době hrozí. Ani jeho častá připomínání těchto nepříliš pozitivních vyhlídek nicméně nemohla současné pandemii způsobené novým typem koronaviru zabránit.

Přesto druhý nejbohatší muž světa cítil potřebu světu v těchto těžkých chvílích pomoci. A tak se rozhodl prostřednictvím vlastního nadačního fondu, který spravuje společně se svou ženou Melindou, věnovat na boj proti této nákaze, která si až doposud vyžádala životy více než 10 tisíc lidí, částku 100 milionů dolarů, tedy zhruba dvě a půl miliardy korun.

Zdroj: www.cbsnews.com

Gatesovo proroctví se naplnilo. Před nepřipraveností na pandemii varoval již před lety
4.1 (82.93%) 41 hlasování
Diskuze