Frýdlantský výběžek na suchu. Voda přiteče přivaděčem za miliardu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Frýdlantský výběžek na suchu. Voda přiteče přivaděčem za miliardu

,
Frýdlantský výběžek na suchu. Voda přiteče přivaděčem za miliardu
Zdroj: Shutterstock

Polsko umožnilo státní společnosti PGE dál těžit uhlí v pohraničí. Česká strana může přijít o to nejdůležitější - o vodu.

Co přesně se stalo oné noci před třemi a půl roky, ví jen několik polských inženýrů a politiků. Jisté nicméně je, že masivní zával zeminy a uhlí, který 26. září 2016 postihl hnědouhelný velkolom Turów fungující pár stovek metrů od české hranice, pohřbil i několik strojů. A Liberecko si naplno uvědomilo, jak moc je závislé na podzemním jezeru pitné vody, v němž v důsledku divoké polské těžby rychle klesá hladina.

Ochrana životodárného pohraničního zdroje se od té doby stala jednou z priorit v česko-polských vztazích. I proto chtěla Praha dohlédnout na proces, kterým chce Polska Grupa Energetyczna (PGE) prodloužit těžbu ve velkolomu Turów, aby měla dostatek uhlí pro přilehlou elektrárnu.

Dosavadní povolení končí letos 30. dubna. Varšava však svého souseda obešla. V době, kdy se hlavní pozornost soustředí především na řešení čínské chřipky, kývla polská vláda na koncesi těžby až do roku 2026. Informace se na úřední desce polského ministerstva pro klima objevila v pondělí 23. března.

„Proti nezákonnému prodloužení těžby jsme se bránili všemi dostupnými prostředky, ale jak je vidět, polská strana si jednoduše dělá, co se jí zlíbí,“ naštval se třeba Jiří Lofelmann, radní Libereckého kraje.

„Věříme, že nyní Evropská komise bezodkladně zahájí řízení pro porušení práva proti Polsku a věc předloží Evropskému soudnímu dvoru, který je naše poslední naděje,“ popisuje Lofelmann, jak se chce nyní kraj bránit.


Zastavte přípravy mamutího kanálu Dunaj-Labe za 630…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?