Fico: Slovensko uspělo v arbitráži ohledně pronájmu elektrárny. Kompenzaci platit nemusí

06. července, 17:15 - čtk
06. července, 17:15

Slovensko uspělo v mezinárodní arbitráži proti domácímu výrobci elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne (SE), ohledně zrušeného pronájmu největší slovenské vodní elektrárny v Gabčíkovu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico, podle kterého arbitrážní soud minulý týden zamítl požadavek SE na vyplacení kompenzací. Do SE, které jsou největším výrobcem elektřiny v zemi pod Tatrami, loni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Spor týkající se nároků na odškodné začal v roce 2015, kdy předchozí jednobarevná Ficova vláda převzala provoz vodního díla Gabčíkovo na Dunaji. Učinila tak poté, co bratislavský krajský soud rozhodl, že smlouva o pronájmu elektrárny je neplatná. SE tehdy oznámily, že za ztrátu kontraktu na provoz elektrárny budou požadovat po Slovensku odškodné 588,2 milionu eur (podle současného kurzu 15,35 miliardy korun).

„Arbitrážní soud ve Vídni konstatoval, že má pravomoc rozhodnout o tomto sporu. Celý návrh zamítl. Neexistuje nic, co by Slovenské republice tuto perlu, tuto vodní elektrárnu, mohlo vzít,“ řekl Fico na tiskové konferenci v prostorách řídícího centra gabčíkovské elektrárny.

SE v reakci uvedly, že verdikt arbitrážního soudu analyzují. Slovenský výrobce elektřiny získal elektrárnu v Gabčíkovu do dlouhodobého pronájmu během privatizace podniku v roce 2006, při které italský koncern Enel koupil od státu 66 procent akcií SE. Tento balík akcií SE byl později vyčleněn do zvláštní společnosti Slovak Power Holding BV, ve které získala skupina EPH poloviční podíl; zbylé akcie si ponechal Enel.

Vodní dílo Gabčíkovo

Slovenský ministr hospodářství ministr hospodářství Peter Žiga uvedl, že nadále probíhají soudní spory ohledně nároku státního podniku Vodohospodárska výstavba na kompenzace od SE za předchozí pronájem zmiňované elektrárny. Celkově jde zhruba o 480 milionů eur (12,5 miliardy korun).

Vodní dílo Gabčíkovo s instalovaným výkonem 720 megawattů se v minulosti podílelo přibližně desetinou na celkové výrobě elektřiny SE. Elektrárna se měla stát součástí původně plánovaného projektu soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros. Zatímco slovenská strana svou část postavila, Maďarsko od výstavby dolního stupně po pádu komunismu upustilo. Platnost dohody potvrdil v roce 1997 mezinárodní soud v Haagu, země se však dosud nedohodly na společném postupu podle tohoto rozsudku.

Gabčíkovo shora

Fico také řekl, že slovenská vláda má dlouhodobě zájem získat vliv na původně privatizované podniky, pokud v nich dojde ke změnám vlastnické struktury. Nejdříve by mohlo jít o slovenskou divizi oceláren U.S. Steel. „Probíhá diskuse mezi současným americkým vlastníkem a možnými kupci. Máme zájem vložit se do věci a říct, ať je stát silnější v tomto podniku,“ řekl Fico.

Podle dřívějších informací slovenského tisku U.S. Steel plánoval jednat o prodeji svého slovenského podniku pouze s čínským koncernem Hesteel Group, byť se o ocelárny v Košicích zajímala také skupina Moravia Steel.

Přečtěte si také:

Soumrak obnovitelných zdrojů? ERÚ s jejich podporou nepočítá

Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz

Málo foukalo. Podíl zelené elektřiny loni klesl pod 13 procent


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít