Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Expert: Výběr letounů CASA byl nevýhodný. Na cesty do Bruselu ale stačí

19. prosince 2017, 18:40 - čtk
19. prosince 2017, 18:40

Expert na vojenskou techniku a pilot Karel Daňhel dnes u soudu označil výběr letounů CASA pro českou armádu za nevýhodný. Upozornil na to, že do finálního výběru prošlo pět různých strojů, přičemž CASA byla třetí až čtvrtá. Management ministerstva obrany ale rozhodl o zúžení výběrového řízení pouze na letouny CASA. Za údajně předraženou koupi čelí obžalobě bývalá ministryně Vlasta Parkanová a její podřízený Jiří Staněk.

Daňhel, který na generálním štábu zpracovával dokumentaci k nákupu letounů, je klíčovým svědkem obžaloby. Státní zástupce Jan Kořán tvrdí, že Parkanová se Staňkem způsobili státu škodu 819 milionů korun, když si nenechali zpracovat nezávislý posudek na cenu strojů. Obžalovaní vinu odmítají. Bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Staněk chodí hlavní líčení sledovat osobně, Parkanová se nedostavila ani jednou a omluvenku zaslala i dnes.

„CASA nesplňovala požadavky v doletu a přepravní kapacitě. Měla výbornou spotřebu, v ekonomice provozu byla na prvním místě. Kdybyste lítal prázdný nebo jenom do Bruselu a zpátky, na to by byla dobrá,“ popsal Daňhel. Maximální možná letová výška a dolet stroje však podle něj omezovaly například přepravu českých vojáků do Afghánistánu.

Letoun měl podle experta o třetinu nižší výkon než jeho největší konkurent, italský Spartan. „Dokonce i jeden z ruských strojů byl před CASA,“ poznamenal Daňhel.


To je on. Podívejte se na vrtulník, který USA nabízejí Česku


„Neslyšel jsem ještě nikdy, že by to letadlo letělo plnit úkoly do Afghánistánu, což byl prioritní záměr. Pokud to má sloužit pouze pro přepravu koní do Mongolska, tak je to velmi špatný kup,“ připomněl pilot v nadsázce projekt, v němž letouny pomáhají pražské zoo v návratu koní Převalského do jejich původní vlasti.

Při odchodu ze soudní síně řekl Daňhel, že na něj v době nákupu letounů tlačil především první náměstek Parkanové Martin Barták. Ten to už v minulosti popřel. Pilot dnes bez bližších podrobností zmínil, že kvůli svému svědectví čelil i výhrůžkám. „V určitém okamžiku mi bylo vyhrožováno konkrétní osobou, že se to promítne na mé kariéře, což se pak i stalo. Jméno si zatím nechám pro sebe,“ uvedl.

Mluvčí kbelské základny Zuzana Špačková řekla, že jednotka je s letouny spokojena, považuje je za plnohodnotnou náhradu antonovů. Armáda stroje využívá k přepravě osob a materiálu, do Afghánistánu poprvé CASA letěla podle armádního webu v dubnu 2013. Letouny jsou používány především k přepravě na kratší vzdálenosti. Jeden stroj je například již několik let nasazen na Sinaji v rámci pozorovatelské mise. Podle Špačkové armáda tato letadla používá i pro přepravu sportovního náčiní českých sportovců na olympiádu nebo hudebních nástrojů filharmoniků.


Možná se prodají další dva letouny CASA, říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra


O pořízení transportních letadel za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009 - tedy v době, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. U soudu dnes proto vypovídal i někdejší místopředseda kabinetu Martin Bursík (SZ) a senátorka Daniela Filipiová (ODS), která bývala ministryní zdravotnictví.

Oba se shodli na tom, že si okolnosti hlasování po letech nevybavují. Jejich výpovědi o tom, v jaké fázi schůze vláda obchod projednávala, se zcela rozcházely. „Nemůžu vám k tomu obsahu jednání říct vůbec nic, protože mám pocit, že se k tomu žádná debata nevedla,“ řekl Bursík s tím, že věc nebyla zařazena jako řádný bod s rozpravou, ale pouze do závěrečného bloku tzv. bodů k informaci. „V informacích to rozhodně být nemohlo, tam bývaly jednoduché záležitosti,“ vzpomínala Filipiová. „Nevybavuji si, že by proti tomu byly nějaké námitky,“ dodala k rozhodnutí.

K soudu měl dnes přijít i exministr dopravy Petr Bendl (ODS), bez omluvy však nedorazil a soudkyně slíbila státnímu zástupci, že svědka znovu předvolá.

Hlavní líčení bude pokračovat 27. února. Parkanové i Staňkovi hrozí za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku až desetileté vězení.

Čtěte dále:

Barták u soudu hájil nákup letounů CASA. Správný produkt za odpovídající cenu, tvrdí

Praha touží po Kawasaki. Nový japonský dopravní letoun C-2 okouzlil obranu

Velká Bíteš v DubajiSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Auta
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný…
Sedm chyb při předjíždění, kterými můžete i někoho zabít
Test asistovaného řízení: Žádné dnešní auto nenabízí autonomní řízení. Ani Tesla ne
Kvíz: Poznáte správně model auta podle fotografie?
Zákazníci vzali Ford GT útokem. Automobilka proto znovu začne přijímat objednávky
Technologie
Konec čekání. Po pěti letech vychází „nový“ Winamp
Auto Pilot od Tesly opravdu není autonomní řízení (test + video)
Přichází „vesmírná sépie“ alias Ubuntu 18.10. Co je nového?
Komplikace pro Intel s paměťmi 3D XPoint a SSD Optane. Ztratí továrnu, kde se vyrábí
Videa už vám neutečou. YouTube dostal nový minipřehrávač
Hry pro příležitostné hráče