EU uzavře své hranice, její lídři o tom budou dnes jednat prostřednictvím videokonference - Euro.cz

Přihlášení

EU uzavře své hranice, její lídři o tom budou dnes jednat prostřednictvím videokonference

ČTK,
EU uzavře své hranice, její lídři o tom budou dnes jednat prostřednictvím videokonference
Zdroj: Shutterstock

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes již podruhé na dálku proberou společná opatření v boji proti šíření koronaviru, které v Evropě v posledních dnech nabývá na síle. Zásadním krokem má být uzavření vnějších hranic EU, které v pondělí navrhla Evropská komise a platit by mohlo začít po schválení členskými státy v úterý 17. března.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová zemím EU navrhla, aby na 30 dní přestaly přes vnější hranici společného prostoru pouštět cizince vyjma nutných případů. Opatření má mezi státy podporu a podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona bude vstup do schengenského prostoru uzavřen od dnešního poledne.

Macronova země bude od stejné chvíle po Itálii, Španělsku, Rakousku či Česku dalším státem, kde budou moci lidé vycházet z domu jen v nutných případech, jako je cesta do práce či nákup potravin a léků.

Unijní lídři se dnes vpodvečer po týdnu opět spojí prostřednictvím videokonference, aby se pokusili koordinovat kroky, které se na úrovni jednotlivých států liší. Podle šéfa unijních summitů Charlese Michela budou mimo jiné hledat cestu, jak zajistit co nejrychlejší přepravu léků a potravin přes vnitřní hranice EU, které část států uzavřela. Zabývat se budou i dalšími ekonomickými stimuly či možnostmi podpory výzkumu.

Čtěte také:

Uzavřené hranice. Vláda zakázala cestování Čechů do zahraničí i vstup cizincům

Uničov, Červenka, Litovel a další. Hygienci kvůli koronaviru uzavřeli 21 obcí na Olomoucku

Německo řeší, jak se oklepat z koronaviru. Ekonomiku podpoří částkou až půl bilionu eur

Diskuze