EU podpoří veřejný internet. Na wi-fi v parcích či muzeích dá 120 milionů eur - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

EU podpoří veřejný internet. Na wi-fi v parcích či muzeích dá 120 milionů eur

, čtk,
EU podpoří veřejný internet. Na wi-fi v parcích či muzeích dá 120 milionů eur
Zdroj: Profimedia.cz

Evropská unie přispěje 120 miliony eur (asi 3,1 miliardy korun) na rozšíření bezplatného internetového připojení ve veřejných prostorách. V šesti až osmi tisících obcí by díky projektu Wifi4EU měli jejich obyvatelé či turisté získat volný přístup na internet například v knihovnách, muzeích, parcích či nemocnicích. Rozhodli o tom dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu.

„Samozřejmě šest až osm tisíc obcí není mnoho, ale já si od tohoto projektu slibuji, že povzbudí k dalšímu rozšíření internetu v EU,“ podpořil dnes unijní projekt europoslanec Pavel Telička. Také podle dalšího českého europoslance Luďka Niedermayera nejde zatím „o velké peníze a velký rozsah“, což ale nesnižuje důležitost projektu. „Ve 21. století je klíčové, aby internetové připojení bylo přístupné nejen ve velkých městech, ale i na vesnicích,“ uvedl Niedermayer.

O finance z EU budou moci žádat obce, v nichž zatím neexistuje veřejné internetové připojení zdarma. Žádosti budou moci podávat přes internet a peníze dostane ten, kdo zažádá včas. Celkem bude na tento projekt, který má být spuštěn koncem roku, vyčleněno 120 milionů eur. Finance z EU by měly jít na technické vybavení a instalaci, obce pak mají po nejméně tři roky zajistit provoz bezplatného připojení.

Snaha o digitální unii

Díky novému projektu by v místech, kde dosud není dostupné volně přístupné veřejné vysokorychlostní připojení, měl být signál wifi dosažitelný v parcích, na náměstích, v čekárnách u lékaře, v nemocnicích, muzeích či knihovnách.

EU předpokládá, že orgány veřejné správy také díky projektu budou moci rozvíjet vlastní digitální služby, jako například elektronické zdravotnictví či elektronickou veřejnou správu.

Projekt Wifi4EU je součástí úsilí EU vytvořit v Evropě „digitální unii“. Cílem této strategie, kterou vytyčila Evropská komise v roce 2015, je usnadnit spotřebitelům a podnikům přístup ke zboží a službám on-line v celé Evropě a podpořit růst evropské digitální ekonomiky. Podle Evropské komise by plně funkční jednotný digitální trh mohl hospodářství EU každoročně přinést až 415 miliard eur.

Přečtěte si také:

Internet věcí pomáhá vinařům k lepší úrodě. Předpoví i blížící se mrazy

Blockchain místo tisíců úředníků? Ani v Česku to nemusí být utopie

Facebook a logika zákazu myšlení

[[|Facebook a logika zákazu myšlení]]