Esej: Kontroluji se, tedy jsem! - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Kontroluji se, tedy jsem!

,
Esej: Kontroluji se, tedy jsem!
Zdroj: Richard Cortés

Kdo chce soupeřit s čínskou efektivitou, musí používat stejné nástroje, nebo hru opustit.

Zatímco od Ameriky přes Evropu až po Indii běží druhá vlna koronavirové pandemie a i těm dosud méně postiženým zemím ukazuje tu horší tvář, v Číně, odkud nemoc přišla, je klid. Čínská lidová republika virus prakticky vymýtila a ani na hranicích jej za žádnou cenu nepustí dovnitř. Bylo tomu tak již v březnu, ale o to víc dnes, kdy covid-19 vážně zatěžuje evropské zdravotnické systémy, je namístě otázka, zda přísný dozorčí systém čínského typu není pro stále častější podobné hrozby 21. století vhodnější než demokratické systémy západního světa, založené na hypertrofované svobodě jednotlivce.

Rozdílný je už samotný vnější obraz. Čína – přesně zorganizovaný, hladce fungující stroj, v němž je každý šroubek přesně seřízen. Pokud nefunguje, musí být opraven nebo vyměněn. Nic ale není jen tak. Jak ve své reportáži sugestivně popisuje pekingský zpravodaj německého časopisu Der Spiegel Georg Fahrion.

Po příletu do Číny stráví návštěvník čtrnáct dní karantény v přísně střeženém a utěsněném hotelu, kde je pečlivě sledován na symptomy nemoci covid-19. Pokud projde testy jako negativní, může úspěšně vstoupit na čínskou půdu. Tam probíhají rozsáhlé plošné testy neustále. Je na ně nasazena armáda zdravotního personálu, která je v permanentní pohotovosti.

Jakmile se někde objeví případ nákazy, následuje výsadek testovacích jednotek, které pročistí prostor: zdravé nechají, nakažené odvezou do přísné a pečlivě izolované karantény.

Stroj na moc

Po covidu-19 čínský režim ještě zpřísnil už tak rozsáhlou kontrolu obyvatelstva, odměnou za ni je však možnost relativně volného…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?