Epidemiolog Rastislav Maďar: Připadám si jako na misi v chudých zemích světa - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Epidemiolog Rastislav Maďar: Připadám si jako na misi v chudých zemích světa

,
Epidemiolog Rastislav Maďar: Připadám si jako na misi v chudých zemích světa
Zdroj: čtk

Je na něm vidět, že i když poslední týdny spí jen pár hodin denně a soustavně řeší, jak v Česku zpomalit a dostat pod kontrolu současnou pandemii, zůstává optimistou. Zřejmě i proto, že jako lékař a uznávaný epidemiolog často pomáhá v nejrůznějších částech světa. „Nabíjí mě energií ten pocit užitečnosti jiným lidem, pocit, že to, co znáte a umíte, je dost dobré na to, aby to zachránilo život,“ popisuje Rastislav Maďar v rozhovoru pro týdeník Euro.

Můžeme současné nemoci říkat „čínská chřipka“?

Myslím, že stejně jako SARS a MERS má i název covid-19 svou logiku. Dobře se pamatuje a odlišuje od ostatních nemocí. Zůstal bych tedy u něj. V minulosti se sice podobná označení používala – například mexická, prasečí, hongkongská, asijská nebo španělská chřipka -, ale covid-19 není klasická chřipka. Světová zdravotnická organizace navíc nedoporučuje u názvů epidemií používání jmen, geografických označení ani zvířat, aby nedocházelo k jejich stigmatizaci, tedy vzniku předsudků, obav či k útokům vůči nim.

Kdy jste si poprvé uvědomil, že tahle nemoc silně poznamená i život v České republice?

Když se ukázalo, že v Itálii nemají vůbec pod kontrolou uniklé případy a jejich kontakty mimo uzavřené obce, a přesto se tam stále nepřijímala dostatečná preventivní opatření jako předtím v Číně. To znamenalo, že přímo či nepřímo přes jiné země se ten virus téměř jistě dostane brzy i k nám.

Jako epidemiolog berete současnou pandemii jako výzvu. Čemu nás může naučit?

Pokud se z ní poučíme, z dlouhodobé perspektivy může víc životů zachránit než si vyžádat. Zlepší…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?