Ekologická katastrofa v Bečvě: jde to s ní z kopce, o tom není sporu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ekologická katastrofa v Bečvě: jde to s ní z kopce, o tom není sporu

,
Ekologická katastrofa v Bečvě: jde to s ní z kopce, o tom není sporu
Zdroj: Shutterstock

Resort životního prostředí vedený bývalým šéfem Lovochemie Brabcem mlží kolem otrávené Bečvy.

„Budete zodpovědný za optimální, nepřetržitý a bezporuchový chod biologické čistírny, musíte umět pohlídat dodržování ukazatelů vyčištěných vod, řízení nátoku a odtoku odpadních vod.“ To je text inzerátu z 9. září, v němž valašskomeziříčská chemička Deza patřící do koncernu Agrofert hledá strojníka vodního hospodářství. Benefity pozice jsou šest týdnů dovolené či příspěvek na penzijní připojištění.

Jedenáct dnů od zveřejnění této nabídky se v řece Bečvě, kam proudí i odpadní vody z čistírny továrny Deza, objevil kyanid a způsobil ekologickou katastrofu.

Ani měsíc a půl poté policie či inspektoři neukázali na jasného viníka, který by otrávení toku a úhyn více než 40 tun ryb způsobil. A kvůli němuž se do ohrožení dostaly i desítky lidí, kteří v prvních hodinách a dnech čistili Bečvu a zbavovali ji hromad mrtvých štik, candátů, jelců, parem či pstruhů.

\"\"

Ministerstvo životního prostředí, které vede Richard Brabec (ANO), bývalý ředitel Lovochemie, sesterské továrny Dezy, však má jasno. Ač se na místo katastrofy vypravil až 29. září, tedy s devítidenním zpožděním, dlouhodobě razí myšlenku, že Deza je nevinná. „Těm, kteří se tuhle katastrofu snažili zneužít před volbami: Firmu Deza jako původce znečištění už dříve vyloučily policie i Česká inspekce životního prostředí,“ prohlásil Brabec, jemuž jsou inspektoři podřízeni.

I když se chemička z Valmezu brání a podává trestní oznámení, dle zjištění některých médií z posledních dnů a týdnů stále neexistuje jasný důkaz, jenž by potvrdil, z…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?