Důvěra v Ústavní soud, ombudsmana a NKÚ klesla, ukázal průzkum - Euro.cz

Přihlášení

Důvěra v Ústavní soud, ombudsmana a NKÚ klesla, ukázal průzkum

, čtk,
Důvěra v Ústavní soud, ombudsmana a NKÚ klesla, ukázal průzkum
Zdroj: Archiv MF

Důvěra veřejnosti v Ústavní soud, veřejného ochránce práv a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za posledních šest měsíců klesla. V případě Ústavního soudu to bylo o čtyři procentní body na 58 procent, u NKÚ o tři procentní body na 53 procent a u ombudsmana o šest procentních bodů na 48 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

U všech tří institucí roste důvěra s nejvyšším stupněm dokončeného vzdělání. Výrazně pozitivněji je hodnotí rovněž obyvatelé Prahy. „V případě Ústavního soudu pak relativně vyšší důvěru k němu vyjadřují dotázaní z Čech než z Moravy,“ uvedlo CVVM. Z hlediska politické orientace mají nižší důvěru k Ústavnímu soudu příznivci levice.

Lidé, kteří těmto institucím důvěřují, chovají také častěji důvěru k jiným ústavním institucím, tedy vládě, Sněmovně, Senátu, krajským a obecním zastupitelstvům, hejtmanům, starostům obcí a městských částí. Výjimkou jsou ti, kteří důvěřují prezidentovi. „Mezi těmi, kdo prezidentovi rozhodně důvěřují, se vedle významně zvýšeného podílu rozhodně důvěřujících vybraným institucím objevuje vždy i významně zvýšený podíl těch, kdo těmto institucím rozhodně nedůvěřují, což obvyklou korelaci mezi různými typy důvěry oslabuje a v případě Ústavního soudu ji zcela vyrušuje,“ uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 16. do 29. června a zúčastnilo se ho 1078 lidí.

  Důvěra obyvatel veřejnému ochránci práv (ombudsmanovi), Ústavnímu soudu a Nejvyššímu kontrolnímu úřadu – časové srovnání (%)

Přečtěte si také:

Jsme pod kontrolou inspekce, chlubil se obchodník. To jsou všichni, ohradila se SZPI

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, druhá ODS má obrovskou ztrátu

Důvěra v Zemana klesla o šest procent, je nejnižší za poslední rok