Účet druhotných autonehod: třiadvacet mrtvých ročně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Účet druhotných autonehod: třiadvacet mrtvých ročně

,
Účet druhotných autonehod: třiadvacet mrtvých ročně
Zdroj: CC0 via Pixabay

Policie a pojišťovny chtějí snížit počty mrtvých na silnici. Za loňský rok následkem dopravních nehod zemřelo 565 lidí, o 63 více než v roce 2017 a současně nejvíc za poslední tři roky. Vedle jiných akcí se aktuálně zaměřily na takzvané sekundární nehody. Zbytečně kvůli nim zemře každý rok zhruba 23 lidí a 80 se těžce zraní.

„Hledáme cesty, jak snížit počet dopravních nehod a sekundární nehody jsou jednou z nich. Řidiči velmi často nevědí, jak se po dopravní nehodě chovat a jejich zmatek způsobuje přibližně tisícovku nehod každý rok,“ popisuje ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Postup chování po dopravní nehodě není ani povinnou součástí kurzů v autoškolách.

Česká kancelář pojistitelů, která se na kampani podílí, má k málo známému trendu i podrobnější průzkumy. Následné nehody vznikají obvykle do dvou hodin po té první v okruhu dvou kilometrů. Ročně způsobí škody za zhruba 52 milionů korun a nejvyšší riziko je na dálnicích, kde dochází ke 4,4 procenta nehod z celkového počtu.

Víte, jak se správně chovat po autonehodě?

V zimních měsících tvoří sekundární nehody až 12 procent všech nehod, důvodem je zejména špatná viditelnost. Podle průzkumu také 77 procent řidičů tvrdí, že ví, jak se má po nehodě chovat, v reálu ale méně než pětina z oslovených dokázala vyjmenovat správné kroky. Patří k nim zejména obléknutí reflexní vesty, správné umístění trojúhelníku a odchod za svodidla. Z průzkumu dokonce vyplynulo, že 35 procent řidičů by spíše zůstalo na silnici, aby upozornili projíždějící auta, místo aby odešli do bezpečí za svodidla.

Pravidla chování po dopravní nehodě má v rámci kampaně řidičům představit speciální karta, podobná kartě s bezpečnostními pokyny používané v letadlech. Budou ji rozdávat při kontrolách sami policisté, k dispozici bude i v autosalonech či jako příloha novin a časopisů. Součástí kampaně bude i speciální preventivní klip. „Karet letos vytiskneme 250 tisíc. Bude to jednak karta první pomoci a také karta postupu při poruše a nehodě,“ doplnil výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Dále čtěte:

Stát nestíhá stavět váhy na dálnicích, má několikaleté zpoždění

Boulevard chce dobýt dálnice. Česká síť rychlého občerstvení zacílí na řidiče

Sedm nových silnic: letos má být zprovozněno 47 kilometrů dopravních staveb

Ohodnoťte tento článek
Diskuze