Druhá smrt Mostu. Panelové město došlo na konec své cesty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Druhá smrt Mostu. Panelové město došlo na konec své cesty

,
Druhá smrt Mostu. Panelové město došlo na konec své cesty
Zdroj: Martin Pinkas

Staré město zničili komunisté kvůli uhlí, to nové ze 70. let umírá nyní.

Nic necharakterizuje současný Most lépe než velká křižovatka ulic Jaroslava Průchy, Františka Halase a centrální třídy Budovatelů. Na jedné straně tu stojí podlouhlé dvoupatrové nákupní centrum Rozkvět s výrazným ochozem. Ač ho měla firma SaS Most jako vlastník už před sedmi roky zrekonstruovat, tradiční obchoďák vystavěný stejně jako většina okolních staveb na přelomu 70. a 80. let dál chátrá. Zdi se drolí, původní mozaika se ztrácí ve špíně, funguje tu jen pár obchodů. „A tu nástěnku jste už viděl? Je prázdná a špinavá jako celý Rozkvět,\" ukazuje procházející důchodce na vývěsku určenou k seznamovacím inzerátům.

Ovšem pár desítek metrů odtud to žije. Stačí přejít přechod a člověk stojí před obchodní galerií Central, která se po svém otevření v roce 2008 velmi rychle stala novým středobodem města. Sešel se v ní všechen dnešní konzum. Z jedné strany drahé byty, uvnitř několik kaváren, bister a obchodů.

Zatímco Rozkvět, dříve pýcha města s prodejnou kvalitního textilu, už prohrál a jeho záchrana působí téměř nereálně, do rozhodující fáze jde nyní jiná bitva. Hraje se o monstrózní městskou knihovnu, která se má stěhovat do kulturního domu Repre vedle Centralu. Kulturák předtím projde přestavbou za 550 milionů korun. A původní a neudržovaná knihovna naopak osiří.

\"\"

Proti záměru současného vedení města se postavili nejen odborníci a architekti, ale i řada mosteckých občanů. „Celý život žiju tady v Mostě a považuji se za…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?