Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Druhá nejúspěšnější česká aukce: obraz Josefa Čapka stál téměř 14 milionů korun

02. prosince 2018, 21:03 - čtk
02. prosince 2018, 21:03

Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v dnešní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Nejdražší položkou se stal obraz Josefa Čapka Dva chlapi, který se z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun vyšplhal na 13,9 milionu. Padlo také několik autorských rekordů.

Druhým nejdražším obrazem aukce bylo rovněž Čapkovo dílo nazvané Děvčata jdou pro mléko. Nový majitel za něj zaplatil 10,8 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla o sedm milionů nižší. Hranici deseti milionů korun překonal také olej Antonína Procházky Kytice ve džbánu.

„Dnešní aukce byla úžasná především v počtu prodaných obrazů a velkém množství autorských rekordů,“ uvedl majitel aukční síně Martin Kodl. Prodalo se 250 děl, což je více než při loňské květnové rekordní aukci, kterou pořádala rovněž Galerie Kodl. Tehdy dosáhl výtěžek 251 milionů korun za zhruba 210 děl.

Autorský rekord dnes zaznamenal například František Muzika. Jeho olej na plátně z roku 1942 nazvaný Noc II se dostal z 3,8 na konečných 9,6 milionu korun. Obraz Jaro od spolutvůrce české moderní krajinomalby Antonína Hudečka byl vydražen za 5,28 milionu korun, což je rovněž autorovo maximum.

Nejistý byznys: popularitu aukcí zvýšil internet, dražit se ale musí umět

Přes pět milionů korun se dostalo ještě několik dalších obrazů. Portrét Žena Jindřicha Štýrského byl vydražen za 9,2 milionu, sugestivní plátno Nebeská kompozice od Toyen našlo nového majitele za 7,7 milionu korun. Raně surrealistické dílo 2 x 2 = 5 od Mikuláše Medka se prodalo za 7,4 milionu korun, Kompozice od Františka Faltýna za 6,4 milionu korun a náladový olej Jakuba Schikanedera V měsíčním svitu za sedm milionů korun. „Cenové maximum i hranici pěti milionu korun pokořil Lhotákův vláček, který se vydražil za sedm milionů,“ dodala Kaslová.

Nové autorské rekordy zaznamenali i někteří současní výtvarníci. Mezi nimi Ondřej Basjuk, Vladimír Kopecký, Zdenka Reinerová či Stanislav Kolíbal.

Finanční výtěžek z prvních deseti prodaných položek byl poprvé věnován projektu Paměti národa. Všech deset děl se prodalo dohromady za více než 1,1 milionu korun.

Za první pololetí letošního roku sběratelé a investoři na českých aukcích utratili přes 540 milionů korun. Je to o 190 milionů korun méně než za stejné období před rokem.

Přečtěte si také:

Aukční fiasko. Lada Niva se měla prodat za 75 tisíc liber, vydražila se za zlomek

Ve veřejných aukcích lze koupit obrazy, trosky raketoplánu i otroky

Marketing za deset miliard

Češi bohatnou a utrácejí za umění. Dobře dělají, říká majitel aukční síně Hejtmánek

Vzorky z měsíce se vydražily za 855 tisíc dolarů. Částka zůstala mírně za očekáváním

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Co je příležitostný příjem a jak se daní?
Intel prozradil 45W procesory 9. generace pro notebooky: osmijádra mají až 5,0GHz turbo
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Hry pro příležitostné hráče