Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Druhá nejúspěšnější česká aukce: obraz Josefa Čapka stál téměř 14 milionů korun

02. prosince, 21:03 - čtk
02. prosince, 21:03

Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v dnešní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Nejdražší položkou se stal obraz Josefa Čapka Dva chlapi, který se z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun vyšplhal na 13,9 milionu. Padlo také několik autorských rekordů.

Druhým nejdražším obrazem aukce bylo rovněž Čapkovo dílo nazvané Děvčata jdou pro mléko. Nový majitel za něj zaplatil 10,8 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla o sedm milionů nižší. Hranici deseti milionů korun překonal také olej Antonína Procházky Kytice ve džbánu.

„Dnešní aukce byla úžasná především v počtu prodaných obrazů a velkém množství autorských rekordů,“ uvedl majitel aukční síně Martin Kodl. Prodalo se 250 děl, což je více než při loňské květnové rekordní aukci, kterou pořádala rovněž Galerie Kodl. Tehdy dosáhl výtěžek 251 milionů korun za zhruba 210 děl.

Autorský rekord dnes zaznamenal například František Muzika. Jeho olej na plátně z roku 1942 nazvaný Noc II se dostal z 3,8 na konečných 9,6 milionu korun. Obraz Jaro od spolutvůrce české moderní krajinomalby Antonína Hudečka byl vydražen za 5,28 milionu korun, což je rovněž autorovo maximum.

Nejistý byznys: popularitu aukcí zvýšil internet, dražit se ale musí umět

Přes pět milionů korun se dostalo ještě několik dalších obrazů. Portrét Žena Jindřicha Štýrského byl vydražen za 9,2 milionu, sugestivní plátno Nebeská kompozice od Toyen našlo nového majitele za 7,7 milionu korun. Raně surrealistické dílo 2 x 2 = 5 od Mikuláše Medka se prodalo za 7,4 milionu korun, Kompozice od Františka Faltýna za 6,4 milionu korun a náladový olej Jakuba Schikanedera V měsíčním svitu za sedm milionů korun. „Cenové maximum i hranici pěti milionu korun pokořil Lhotákův vláček, který se vydražil za sedm milionů,“ dodala Kaslová.

Nové autorské rekordy zaznamenali i někteří současní výtvarníci. Mezi nimi Ondřej Basjuk, Vladimír Kopecký, Zdenka Reinerová či Stanislav Kolíbal.

Finanční výtěžek z prvních deseti prodaných položek byl poprvé věnován projektu Paměti národa. Všech deset děl se prodalo dohromady za více než 1,1 milionu korun.

Za první pololetí letošního roku sběratelé a investoři na českých aukcích utratili přes 540 milionů korun. Je to o 190 milionů korun méně než za stejné období před rokem.

Přečtěte si také:

Aukční fiasko. Lada Niva se měla prodat za 75 tisíc liber, vydražila se za zlomek

Ve veřejných aukcích lze koupit obrazy, trosky raketoplánu i otroky

Marketing za deset miliard

Češi bohatnou a utrácejí za umění. Dobře dělají, říká majitel aukční síně Hejtmánek

Vzorky z měsíce se vydražily za 855 tisíc dolarů. Částka zůstala mírně za očekáváním

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Technologie
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Hry pro příležitostné hráče