Dokázali to? Němcům se daří integrovat migranty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dokázali to? Němcům se daří integrovat migranty

,
Dokázali to? Němcům se daří integrovat migranty
Zdroj: Shutterstock

Z migrantů, kteří do Německa přišli od roku 2015, pracuje každý druhý.

Na turecko-řeckých hranicích se hromadí uprchlíci, které na Evropu fakticky vyslal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby si vydupal podporu Evropské unie ve svém boji se syrským prezidentem.

Prostředkem politického vydírání se staly desítky tisíc lidí, kteří klepou na dveře společenství, od něhož čekají pomoc. Místo pomoci se na hranici střílí. Uprchlíky odmítá ve velkém přijímat i Německo, které před pěti lety pomohlo svým vstřícným gestem vyřešit tehdejší humanitární migrační katastrofu prakticky za všechny, kteří od uprchlíků dávali ruce pryč. Včetně České republiky a celého Visegrádu.

Německo před dvěma týdny odmítlo přijmout pět tisíc lidí, zato kývlo na pomoc 1500 nejzuboženějším dětem, které čekají na lepší budoucnost v řeckých utečeneckých táborech. Německá kancléřka Angela Merkelová už nezopakuje svou slavnou větu „wir schaffen das“ (dokážeme to), mimo jiné proto, že se bojí dalšího masového přílivu lidí, výrazného odporu společnosti a hlavně kritiky politické konkurence, od partnerské CSU po ostentativně nepřátelskou Alternativu pro Německo.

\"\"

Přitom v jednom měla všemi kritizovaná kancléřka Merkelová pravdu: Němci to zvládli a integrace lidí, kteří během posledních čtyř let do Německa přišli, se víceméně daří. Jedním z měřítek, jimiž to lze posuzovat, je pozice migrantů na trhu práce. Spolkový úřad práce oficiálně uvádí, že v Německu pracuje každý druhý práceschopný imigrant, jenž do země přišel s největší vlnou, která začala v roce 2015. Ještě loni v létě se uvádělo 400 tisíc lidí, což…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?