„Do naha“. Američané na letištích otestovali zevrubné kontroly - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

„Do naha“. Američané na letištích otestovali zevrubné kontroly

, adk,
„Do naha“. Američané na letištích otestovali zevrubné kontroly
Zdroj: Profimedia.cz

Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) testoval nová bezpečnostní pravidla letištích. Pasažéři byli vyzváni, aby z kabinových zavazadel vyndali i veškeré papíry, knihy a jídlo. Podobné nařízení již platí na notebooky a tekutiny. Americký ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly, pod kterého TSA spadá, řekl, že nová pravidla budou pravděpodobně zavedena celostátně.

S ministrem ovšem nesouhlasí Bob Burns, šéf sociálních médií TSA. Podle Burnse se jednalo pouze o test, který již skončil. „Nemáme v úmyslu tyto pravidla zavést,“ napsal na blogu úřadu. Těžko nyní určit, jaká je budoucnost opatření.

TSA prý nová bezpečnostní pravidla připravoval rok a půl. Podle Darbyho LaJoye, pomocného správce bezpečnostních operací úřadu, nemá TSA informace o žádné konkrétní hrozbě týkající se těchto předmětů. „Jde nám o to najít nejlepší způsob, jak ty věci zkontrolovat,“ řekl LaJoye listu the Wall Street Journal (WSJ).

Přísnější kontroly se testovaly na několika vybraných letištích. Cestující se s nimi mohli setkat například v Los Angeles nebo Detroitu. Podle WSJ se kvůli kontrolám tvořily fronty a pracovníci TSA se setkali převážně s negativními reakcemi a otázkami na účel nových kontrol.

Čím plnější zavazadlo, tím delší kontrola

Příruční zavazadla, která si cestující berou na palubu letadel, bývají často přeplněna, zčásti proto, že se zvyšují poplatky za odbavená zavazadla. Pasažéři ve snaze ušetřit plní příruční zavazadla i věcmi, které během letu nebudou potřebovat.

Ani TSA není neomylný
Bezpečnostní audit na mezinárodním letišti v americkém Minneapolis ukázal nízkou úroveň zajištění bezpečnosti agenty TSA. Auditoři vydávající se za cestující se pokoušeli pronést v rámci testu zbraně a výbušniny přes bezpečnostní kontrolu. Podle televizní stanice Fox9 se nebezpečný předmět podařilo pronést v 17 z 18 pokusů. Agenti TSA tedy selhali v alarmujících 95 procentech případů.

Fox9 upozornila, že se nejedná o první neúspěšný audit na minneapoliském letišti. V dubnu 2016 selhali agenti v devíti z 12 pokusů. V roce 2015 stála nízká úspěšnost při bezpečnostních testech šéfa TSA Melvina Carrawaye místo.

I v případě, že není nutné přeplněné zavazadlo ručně prohledat, zvyšuje se čas nutný pro jeho kontrolu kvůli nebezpečným předmětům. Pracovník bezpečnostní kontroly musí být schopen identifikovat každý předmět. V potaz se musí také vzít konstrukční omezení rentgenů. Ty jsou schopny prosvítit pouze určitou tloušťku nebo vrstvu materiálu. Kniha kontrolovaná samostatně není problém, v zavazadle už s ní rentgen může mít problémy.

Co mají knihy, jídlo a většina výbušnin společného? Materiál. Všechny tyto produkty jsou z organického materiálu a mají ho v sobě opravdu hodně. Během rentgenové kontroly tak může být těžké od sebe odlišit knihu, blok sýra nebo cihlu semtexu, většinou musí zaměstnanci letiště stejně provést ruční prohlídku. Na rozdíl od nedávného zákazu notebooků na palubě některých letů, nebo omezení tekutin, které si pasažéři mohou vzít s sebou na palubu, nejsou tyto předměty považovány za rizikové.

TSA testování nových pravidel zdůvodňoval usnadněním a zlepšením procesu kontroly. Podle TSA čas, který by lidé strávili přípravou svého zavazadla před kontrolou, měl být vykoupen rychlejším průběhem kontroly.


Kdy musí aerolinky platit cestujícím odškodné? Přečtěte si

 Letadla United Airlines


Aktivisté varují před narušením soukromí

Testovaná pravidla vyvolávají u odborníků obavy z narušení soukromí. Písemné materiály, které čteme, mohou být choulostivé, důvěrné nebo dokonce tajné. Ne se vším se chceme svěřovat svému okolí. Mnoho lidí pravděpodobně nemá potřebu se chlubit s tituly Jak se vyrovnat se ztrátou milovaného nebo Jak léčit inkontinenci. Některým by pro vyvolání studu stačil bestseller Padesát odstínu šedi.

Jazyk Usámy bin Ládina
V minulosti byli na amerických letištích lidé zadrženi a vyslýcháni na základě knih a psaných materiálů, které si s sebou přinesli do letadla. Jedním z nekřiklavějších případů bylo zatčení studenta středovýchodních studií Nicholase George.

George byl na letišti zadržen agenty TSA a FBI, kvůli tomu že u sebe měl kartičky k procvičení arabštiny a knihu kritizující americkou zahraniční politiku. Student vypověděl, že mu agenty TSA bylo sděleno, že je podezřelý, protože se učí jazyk, kterým mluvil i Usáma bin Ládin. Prvoinstanční soud dal studentovi za pravdu, americké úřady se ale proti rozsudku odvolaly. Po několika letech soudních řízení se obě strany dohodly na mimosoudním vyrovnání v rámci, kterého George dostal kompenzaci 25 tisíc dolarů. Úřady nicméně nepřiznaly žádné pochybení.

Jay Stanley, analytik občanskoprávní organizace ACLU, doporučuje knihy a písemnosti umístit před kontrolou do neprůhledného obalu. Třeba do hnědého sáčku, ze kterého se ve Spojených státech pije alkohol na ulicích. Podle Stantleyho je také možné, že se objeví speciální obaly na dokumenty, pro lidi kteří létají často, po vzoru cestovatelských balení tekutin.

V Praze se zpřísnění kontrol nechystá

Kontroly na pražském Letišti Václava Havla se řídí národní či mezinárodní legislativou. V současné době se jejich zpřísnění nepřipravuje. Nicméně potraviny nebo například knihy jsou kontrolovány v rámci běžných či namátkových kontrol zavazadel. „Ruční prohlídky jsou již dnes standardní součástí procesu kontrol zavazadel,“ uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková. V případě kontroly mohou být tyto předměty vyjmuty a fyzicky zkontrolovány, dodala Janoušková.

Kontroly zavazadel se naposledy zpřísnily letos v dubnu. Letiště tehdy zavedlo detekci stop výbušnin v zapsaných zavazadlech, která si cestující odbavuje do zavazadlového prostoru. Nově mají pracovníci bezpečnostní kontroly pravomoc zapsané zavazadlo otevřít a sejmout z jeho vnitřku stěry. „Celý proces otevření zavazadla, získání stěrů, vyhodnocení a znovuuzavření zavazadla trvá okolo 10 minut a probíhá bez přítomnosti cestujícího. Odbavení a bezpečnostní kontroly osob se tedy tento postup nijak nedotkne,“ popisuje novou kontrolu Milan Špaček, člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti.

Tato praxe je běžná na řadě letišť po celém světě včetně Spojených států a Švýcarska. Zavazadlo je otevíráno na stanovišti, které je nepřetržitě monitorováno kamerami. O každé provedené kontrole se vede evidence. Cestující v zavazadle nalezne zprávu o průběhu kontroly spolu s instrukcemi pro další případný postup, doplnil Špaček.

Přečtěte si také:

22 otázek o cestování letadlem, na které jste vždycky chtěli znát odpověď

Specialisté na letadla. Policie bude prověřovat informace o cestujících

Zákaz notebooků na evropských spojích do USA by firmy přišel na miliardy