Den, kdy se v Jižní Koreji zastavil čas. Kvůli přijímačkám na vysokou se odkládají i odlety letadel - Euro.cz

Přihlášení

Den, kdy se v Jižní Koreji zastavil čas. Kvůli přijímačkám na vysokou se odkládají i odlety letadel

, Tomáš Bohuslav,
Den, kdy se v Jižní Koreji zastavil čas. Kvůli přijímačkám na vysokou se odkládají i odlety letadel
Zdroj: Shutterstock

Tisíce jihokorejských středoškoláků mají za sebou jeden z nejdůležitějších dnů svého života. Ve čtvrtek 14. listopadu se totiž v zemi konaly každoroční celostátní přijímací zkoušky na vysoké školy, jejichž úspěšné složení je předpokladem pro zajištění slibné budoucnosti. Kdo u nich naopak neuspěje, zadělá si na problémy. O tom, jak moc významný tento test je, svědčí i fakt, že napříč celou zemí byly na více než půl hodiny zastaveny všechny odlety a přílety dopravních letadel.

Že nastal důležitý den přijímacích zkoušek, bylo poznat téměř všude, neboť jej provázela řada zvláštních opatření, ke kterým by se příslušné autority jiných zemí uchýlily snad jen v případě nějakého vrcholného setkání státníků nebo celostátní stávky.

Jak připomíná web Aerotime.aero, svoji otevírací dobu tomu uzpůsobily tamní úřady, obchody, a dokonce i samotná korejská burza. Ve snaze vyhnout se dopravním zácpám a umožnit studentům posledních ročníků středních škol dostavit se na test včas otevřely všechny tyto instituce a podniky o hodinu později, než je obvyklé.

Ve střehu ale byla rovněž policie, jejíž úkolem bylo zajistit, aby žádný z nich začátek zkoušky z důvodu husté dopravy nezmeškal. V případě, že by snad něco takového hrozilo, byli strážci zákona připraveni je do místa konání dovézt svým služebním vozem, jak dokládá zpravodajský server Gulfnews.com.

Studenti musejí mít naprostý klid

Podle jihokorejského webu Chosun.com se letošních celostátních přijímacích zkoušek zúčastnilo zhruba půl milionu studentů. Testy se konaly na 1 200 místech v zemi a provázela je mimořádně přísná opatření. Aby se navíc mohli na zkoušku plně soustředit, rozhodlo tamní ministerstvo dopravy o tom, že v odpoledních hodinách budou na pětatřicet minut pozastaveny všechny přílety a odlety dopravních letadel. V důsledku hluku z leteckých motorů by totiž prý nemuseli studenti rozumět, co se po nich v rámci anglického poslechu, který je součástí zkoušky, vlastně chce.

Podle údajů ministerstva se omezení týkalo 40 mezinárodních a 118 vnitrostátních letů. Letadla, která nad územím Jižní Koreje po jedné hodině odpoledne prolétala, se navíc musela držet v minimální výšce 9 800 stop (zhruba tři kilometry).

Dále čtěte:

Válka, která neměla vítěze. V rámci kvalifikace na fotbalové MS se střetly týmy obou Korejí

Vztahy Tokia a Soulu se vyhrocují: Japonsko vyškrtlo Koreu ze seznamu zásadních partnerů

Evropské firmy mají v Koreji nerovné podmínky, i přesto boduje české pivo i letecké součástky