Demonstranti prolomili vstup k velvyslanectví USA v Bagdádu. Ochranka použila slzný plyn - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Demonstranti prolomili vstup k velvyslanectví USA v Bagdádu. Ochranka použila slzný plyn

, čtk,
Demonstranti prolomili vstup k velvyslanectví USA v Bagdádu. Ochranka použila slzný plyn
Zdroj: čtk

Spojené státy dnes evakuovaly velvyslance a další personál ze svého velvyslanectví v Bagdádu v souvislosti s bouřlivým protiamerickým protestem u zastupitelského úřadu. Informovala o tom agentura Reuters. Demonstrantům se podařilo prolomit bránu do rozlehlého objektu, ale do hlavní budovy se nedostali. Ochranka proti nim použila slzný plyn a ohlušující granáty. Iráčtí zdravotníci oznámili, že nejméně 12 lidí bylo při zásahu zraněno.

Dosluhující irácký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval demonstranty, aby odešli. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že za demonstrací u ambasády stojí Írán.

Stovky Iráčanů přišly k objektu protestovat proti nedělnímu americkému náletu na pozice jedné šíitské milice podporované Íránem. O život při něm přišlo 25 milicionářů.

Demonstranti ničili bezpečnostní kamery, prolomili hlavní vstup do areálu a zastavili se po několika metrech na místě vzdáleném asi 200 metrů od hlavní budovy. Na její střeše bylo vidět americké vojáky se zbraněmi namířenými na demonstranty. V dalším postupu lidem bránili členové irácké speciální jednotky.

Premiér Mahdí demonstranty vyzval, aby se vyvarovali násilí proti zahraničním zastupitelským úřadům, a požádal je, aby od amerického velvyslanectví odešli. Ujistil, že jakýkoli útok na zastupitelský úřad bezpečnostní síly potlačí.

Pentagon své nedělní nálety označil za odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u Kirkúku. Kromě iráckých vojáků ji využívají také Američané. O život tam přišel jeden americký civilista. Americké údery mířily na pozice skupiny Katáib Hizballáh, za níž stojí Írán a kterou USA viní z pátečního raketového útoku.

Americký prezident Trump na dnešní dění v Bagdádu reagoval na sociálních sítích. „Írán zabil amerického zaměstnance a mnoho lidí zranil. Zareagovali jsme důrazně a uděláme to tak vždy. Teď Írán zorganizoval útok na americké velvyslanectví v Iráku. Budou (Íránci) se za to odpovídat. Očekáváme, že Irák k ochraně ambasády použije své jednotky,“ napsal Trump na twitteru.

Podle AP dnes k vyslanectví dorazili šíité, kteří předtím v jiné části hlavního města pohřbili oběti náletu. Agentura AFP připomenula, že se americké velvyslanectví nachází v nejpřísněji střežené části Bagdádu, kde jsou také státní úřady. Podle AFP demonstranty do zóny pustili členové bezpečnostních sil na kontrolních postech. Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že velvyslanec i další personál byli z bezpečnostních důvodů evakuováni.

Agentura AFP napsala, že mezi demonstrujícími byli členové šíitských milicí zvaných Lidové mobilizační síly (PMF), které jsou součástí irácké armády, ale zároveň zaštiťují mnoho milicí včetně těch podporovaných Íránem. Patří k nim také Katáib Hizballáh.

Milicionáři nesli hesla požadující odchod Američanů. „Parlament nás musí zbavit amerických vojáků, pokud ne, postaráme se o to my. Zavřete americké velvyslanectví v Bagdádu,“ stálo na transparentech. Někteří účastníci popsali zeď i okna komplexu nápisem Zavřeno ve jménu odboje.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze