Danke, Tegel! Legendární berlínské letiště zhaslo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Danke, Tegel! Legendární berlínské letiště zhaslo

,
Danke, Tegel! Legendární berlínské letiště zhaslo

Pro mnohé Berlíňany to byl niterní zážitek. Po šedesáti letech opouštělo minulou neděli letištní plochu slavného Tegelu poslední letadlo s cestujícími.

Éru tohoto letiště, které sehrálo klíčovou roli v pohnuté historii Berlína, symbolicky zakončil let francouzských aerolinek Air France, které na ni v roce 1960 také první civilní let vyslaly. Dostalo se mu poct od letištního personálu, nechyběla vodní fontána či hlasité troubení servisních vozidel.

Na vážnosti celé události dodaly spořádaně rozprostřené davy lidí, kteří si ji nenechali ujít navzdory přísným hygienickým opatřením, i vyhlídková terasa přeplněná zástupci médií. Mezi přihlížejícími byli i pamětníci téměř roční blokády města tehdejším Sovětským svazem, při níž se Tegel společně s letištěm Tempelhof (uzavřeným v roce 2008), do té doby hlavním letištěm západní části Berlína, postaral skrze narychlo vybudovaný letecký most o zásobování obyvatel zcela odstřižených od světa.

Oné blokádě ostatně Tegel, ležící v někdejším francouzském sektoru, vděčí za svůj vznik. Do té doby to bylo jen místo s letectvím spojené – ve třicátých letech minulého století zde parkovaly vzducholodě, později jej využívala armáda k leteckému výcviku. Kapacita Tempelhofu se ale ukázala pro nutné zásobování, při němž v nejvytíženějších chvílích přistávalo ve městě letadlo s humanitární pomocí každou minutu, jako nedostatečná a francouzské úřady rozhodly o urychlené výstavbě nové přistávací plochy.

\"\"

Volba padla na oblast Tegel, kde během rekordních 85 dnů vznikla 2428 metrů dlouhá přistávací dráha, rovnou nejdelší v Evropě. To se později ukázalo jako prozíravý krok, kdy zprvu výhradně…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?