Dál s muzejní výbavou. Modernizace výzbroje aktivních záloh se zadrhává - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dál s muzejní výbavou. Modernizace výzbroje aktivních záloh se zadrhává

,
Dál s muzejní výbavou. Modernizace výzbroje aktivních záloh se zadrhává
Zdroj: Archiv

Příslušníků aktivních záloh přibývá, armáda pro ně ale nemá moderní výzbroj. Dodávky se zpožďují.

„Nedělám rozdíly mezi jednotkami aktivní zálohy a profesionálními vojáky,“ důrazně ujistil Aleš Opata, náčelník generálního štábu. A aby bylo zřejmé, jak to myslí, dodal: „Mezi projekty okamžitého dopadu patří výstroj a vybavení vojáků. Všechny jednotky aktivní zálohy tak budou postupně vybaveny stejně jako profesionální jednotky, a to nejpozději do roku 2021 útočnou puškou Bren a nejpozději do roku 2024 prostředky balistické ochrany jednotlivce. Jsme jedna republika, jedna armáda.“

Psal se 7. prosinec 2018 a do Prahy dorazilo 41 velitelů záložáků z celé republiky, kteří pak dobré zprávy tlumočili ve svých domovských útvarech. Jenže stačilo několik měsíců a věci se změnily. Už na konci loňského roku armáda své dobrovolníky informovala, že kvůli potížím v nákupech se přezbrojení zpozdí. Jednotky aktivních záloh se tedy nové výbavy jen tak nedočkají a většina z nich si bude muset i dál vystačit se samopalem vzor 58 používaným od konce padesátých let minulého století.

\"\"

Některé z 3300 záložáků navíc znervóznila i odpověď na dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou zveřejnilo ministerstvo obrany. „Přezbrojení jednotek aktivních záloh na pušky Bren a pistole Phantom je plánováno po roce 2025,“ uvádí resort v oficiálním vyjádření. Velení armády však nyní tvrdí, že jde o neplatnou informaci. Útočné pušky Bren prý budou přicházet dřív. Každopádně k aktivním zálohám se dostanou až poté, co je přestanou používat profesionální vojáci.

Ti místo nich…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?