Členství země v Evropské unii ve Visegrádu nejvíce podporují Poláci, nejméně Češi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Členství země v Evropské unii ve Visegrádu nejvíce podporují Poláci, nejméně Češi

, čtk,
Členství země v Evropské unii ve Visegrádu nejvíce podporují Poláci, nejméně Češi
Zdroj: čtk

Nejsilnější podporu členství své země v Evropské unii vyjadřují v rámci visegrádské čtyřky Poláci, souhlasí s ní čtyři pětiny z nich. Naopak nejslabší, méně než třípětinová, je v České republice. Obyvatelé všech čtyř států jsou ale zhruba stejně skeptičtí v pohledu na to, jaký vliv má jejich země na unijní jednání, přesto jsou Češi nejkritičtější. Občané Česka a Slovenska v porovnání s Maďary a Poláky pak také více upřednostňují národní suverenitu před efektivností Evropské unie.

V Polsku souhlasí s členstvím země v Evropské unii 88 procent lidí, následuje Maďarsko s 82procentní podporou a Slovensko, kde se kladně vyjádřilo ohledně členství v unii 74 procent lidí. V České republice souhlasí s členství v unii 56 procent občanů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu CVVM v Česku a obdobných průzkumů v Polsku, Maďarsku a Slovensku. CVVM dnes poskytlo jejich výsledky.

Mezi názory občanů V4 na to, jaký vliv má jejich země na rozhodování unie, zaznamenal průzkum minimální rozdíly. Pětadvacet procent Poláků a Slováků a 22 procent Maďarů považuje vliv své země na rozhodnutí a jednání unie za dostatečný, naproti tomu podle dvou třetin je nedostatečný. V Česku vnímá vliv země na unijní jednání jako dostatečný 15 procent lidí a 76 procent jako nedostatečný.


CVVM: V Česku se více lidí se hlásí k pravici, než k levici

 Ilustrační foto


Autoři průzkumů rovněž zjišťovali, zda lidé v zemích V4 pokládají za důležitější schopnost unie jednat jako celek i na úkor nezávislosti členských zemí, nebo nezávislost členských zemí i na úkor schopnosti EU jednat jako celek. Podle jejich zjištění pro efektivnost jednání Evropské unie se vyjádřila třetina Poláků a Maďarů, naopak 43 procent Poláků a 55 procent Maďarů pokládá za důležitější nezávislost členských zemí. Mezi Slováky 22 procent dotázaných podpořilo efektivnosti unie na úkor národní suverenity a 67 procent nezávislost členských zemí. V Česku to bylo 16 procent ku 66 procentům.

Průzkumů se v červnu a červenci zúčastnilo v každé zemi kolem tisícovky lidí starších 18 let.

Související článek:

Strany před volbami: zůstaňme v EU. Na přijetí eura se neshodnou

Z domácí politiky si dále přečtěte:

ODS opět mobilizuje voliče. Nyní už ale nudí

Kalousek prý neuhne. Jen aby mu neuhnuli voliči


Ohodnoťte tento článek
Diskuze