Chudosvětská. Západočeské orchestry příkladem toho, jak české umění umírá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chudosvětská. Západočeské orchestry příkladem toho, jak české umění umírá

,
Chudosvětská. Západočeské orchestry příkladem toho, jak české umění umírá
Zdroj: Archiv KS

V západních Čechách se bojuje o budoucnost tuzemských symfonických orchestrů.

Symfonie Antonína Dvořáka patří ke skladbám, které posluchači milují. Ať už jde o pravověrné fanoušky, nebo nepolíbené amatéry znající klasiku jen z internetu. A právě kvůli světově proslulým melodiím je Dvořákovo dílo také metou všech hudebníků. Pro známý Karlovarský symfonický orchestr se však skladby nelahozevského rodáka stávají nedosažitelným luxusem.

„Antonína Dvořáka v tomto počtu hrát nejde,“ upozorňuje Petr Polívka, šéf západočeských symfoniků. „S menším počtem muzikantů se už skutečně pracovat nedá,“ popisuje aktuální stav. Symfonický orchestr fungující od roku 1835 se kvůli omezenému rozpočtu ocitl na hraně. Nemá dostatek hudebníků, aby zvládl nacvičit a odehrát kompletní partitury tak, jak je napsali skladatelé.

Jako příspěvková organizace je ansámbl závislý na dotacích karlovarského magistrátu. A tomu se přidávat rozhodně nechce. Právě naopak. Letos poskytnutý příspěvek město snížilo kvůli dopadům protiepidemických opatření.

\"\"

Boj mezi radními a vedením orchestru se vyhrotil v posledních týdnech. Kvůli porušení „rozpočtové kázně“ dostal Polívka vytýkací dopis od města. „Ano, tak se stalo, všichni ale víme, že s rozpočtem orchestru nelze vyjít,“ prohlásil Polívka na zářijovém jednání zastupitelstva. A konšely vyzval, aby se rychle rozhodli, jestli chtějí mít za méně peněz jen „partičku hadrářů, za které se budeme stydět“, nebo příští rok dají 38milionový příspěvek a budou si udržovat „sebevědomý orchestr“.

Věc doputovala až na stůl ministra kultury. Zřejmě i z toho důvodu, že současné dění v české lázeňské metropoli se v blízké době může přelít i…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?