Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Rozloučení s Karlem Gottem na pražském Žofíně
Rozloučení s Karlem Gottem na pražském Žofíně
Autor: čtk

Česko se loučí s Karlem Gottem. Na Žofíně se mu poklonilo více než 23 tisíc lidí

11. října, 18:30 - čtk
 Rozloučení s Karlem Gottem na pražském Žofíně
Rozloučení s Karlem Gottem na pražském Žofíně
Autor: čtk
11. října, 18:30

Posledního rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem v pražském paláci Žofín se dnes do 17:00 zúčastnilo zhruba 23 tisíc lidí. Před ranním otevřením sálu se fronta čekajících vinula od Žofína přes most Legií až na druhý břeh Vltavy, v poledne se začala zkracovat. K večeru ale čekajících opět přibývalo a policie upozornila na to, že kdo se do fronty zařadí po 20:00, nemusí se už do sálu dostat.

Fronta čekajících dosahovala před 17:00 na konec mostu Legií. Pořadatelé počítali s tím, že až se lidé dostanou z práce, vydají se na Slovanský ostrov. Fanoušci mají možnost se Gottovi u jeho rakve poklonit minimálně do 22:00. V případě velkého zájmu bude Velký sál žofínského paláce otevřený do půlnoci.

Lidé za zvuku Gottových písní postupně přicházeli k rakvi ve Velkém sále žofínského paláce, k níž pokládali květiny. Rakev zdobí květinové srdce od Gottovy manželky Ivany s nápisem „Miluji tě navždy“, nad rakví visí velká černobílá Gottova fotografie. V sále bylo už od rána mnoho věnců a květinových košů od rodiny, firem i veřejných institucí, další květiny nosili od rána Gottovi fanoušci z Česka i zahraničí. U rakve se v půlhodinových intervalech střídá osm vojáků čestné stráže.

Na pódiu je vedle české vlajky vystaveno Gottovo vyznamenání Za zásluhy I. stupně, které zpěvák v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. U stupínků vedoucích k rakvi pomáhá několik mužů umisťovat květiny a regulovat pohyb návštěvníků. Po vystání fronty před palácem velká část lidí čeká ještě ve frontách na zápis do kondolenční knihy.


Čtěte komentář: Závod o Gotta


Pražští záchranáři za celý den ošetřili dvě lehká zranění, pouze v jednom případě šlo o člověka z řad návštěvníků. Byla to žena s úrazem kolene. Na zdravotní stav fanoušků dohlížejí i dobrovolníci Českého červeného kříže. Starají se o to, aby lidé ve frontě neprochladli a rozdávají jim čaj. Do 17:00 ho do kelímků rozlili 400 litrů.

Úctu zesnulému zpěvákovi dnes na Žofíně vyjádřil i ministr dopravy Vladimír Kremlík. Aby nemusel čekat ve frontě, využil služební vůz, což premiér Andrej Babiš označil za nepřijatelné. Kremlík se poté na twitteru omluvil.

Další pietní místo otevřela Praha v Kinského zahradě, kde se loučili se zpěvákem spíše jednotlivci. Do pozdního odpoledne se tam shromáždily desítky svíček a květin. Lidé stále přicházeli i ke zpěvákově vile na Bertramce. Tamní pietní místo se tak opět rozrostlo. Technická správa komunikací ulici uklidí v pondělí ráno.

Pietní místa ale vznikla také v řadě dalších měst Česka, například Brně, Karlových Varech nebo Sokolově. V Ostravě jako výraz piety zhasne noční osvětlení věže Nové radnice, Sýkorova mostu a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích.

V sobotu se ve svatovítské katedrále na Pražském hradě uskuteční zádušní mše pro pozvané hosty, v zemi bude tento den na základě rozhodnutí vlády státní smutek. Na náměstí před Hradem je už připravena velkoplošná obrazovka, na níž bude veřejnost moci sledovat pietu v katedrále. Hrad bude kvůli obřadu v sobotu částečně uzavřen, pro turisty znovu otevře od 14:00.

Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Hvězdou populární hudby byl od 60. let, na výsluní se dostal za komunistického režimu a popularitu si udržel i po revoluci. Vydal skoro tři stovky alb v Česku i zahraničí, první vyšla v roce 1965, poslední loni. Vydavatelství Supraphon eviduje 1300 nahrávek písní Karla Gotta, podle stránek fanoušků čítá jeho repertoár více než 2500 skladeb včetně různých verzí a také asi 200 duetů. Zlatým a Českým slavíkem byl Gott zvolen 42krát. Prezident Miloš Zeman hodlá příští rok udělit Gottovi in memoriam Řád bílého lva první třídy, tedy nejvyšší český řád.

Úmrtí populárního českého zpěváka vyvolalo mimořádný ohlas veřejnosti a médií doma i v okolních zemích. Na dnešní veřejné rozloučení na Žofíně se akreditovalo na 350 novinářů. O pietě dnes podrobně informují média v Německu, na Slovensku, ale také v Rakousku. Podle německých médií se Praha loučí s národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou, agentura APA píše o rozloučení s „legendou šlágrů“.

Čtěte také:

Komentář: Žranice nad rakví s božím tělem

Vláda kvůli úmrtí Karla Gotta vyhlásí v sobotu 12. října státní smutek

Sinatra východu, legenda, hvězda první velikosti. Úmrtí Gotta má velkou odezvu v evropských médiích


Čtěte také

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Zákaz Člověka v tísni v Rusku: ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance Alexandera Zmejevského…

14. listopadu 2019

 Jaromír Manhart (uprostřed), archivní foto

„Pán odpadu” končí. Ředitel Manhart odchází z ministerstva životního prostředí

Přestože se nyní ostře sledovaná nová odpadová legislativa řeší na vládě, její autor se…

14. listopadu 2019

 Jan Hamáček a Jiří Zimola

Zimola bude kandidovat za ČSSD, uvedl Hamáček. Změna 2020 podle něj není konkurence

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola bude příští rok v krajských volbách…

14. listopadu 2019

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

Přemýšlíte o tom, jakou knihu darovat svým blízkým na Vánoce, k narozeninám či prostě jen…

14. listopadu 2019

 Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Přestaňte používat titul, vyzvala univerzita Ondráčka. Sama mu jej odebrat nemůže

Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj…

14. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Jak žádat o mateřskou?
Kdy letos začíná advent?
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
Auta
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i…
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Honda S-MX vznikla jako milenecký azyl na kolech. Značka se tím nijak netajila
Videodojmy Audi SQ8 TDI – Sem se dívej, BMW
Elva je moderní interpretací monopostů McLaren-Elva z 60. let. Vznikne v sérii 399 kusů
Hry pro příležitostné hráče