Češi zůstávají jediným dovozcem pervitinu do Německa

20. září 2017, 11:18 - čtk
20. září 2017, 11:18

I když loni německá policie zachytila menší množství pervitinu vyrobeného v Česku než v roce 2015, představuje droga pro zdejší úřady stále velký problém. Pervitin se podle aktuální zprávy Spolkového kriminálního úřadu (BKA) nejvíce šíří v Sasku, objevuje se ale i v Bavorsku, Sasku-Anhaltsku, Durynsku, Braniborsku a dalších spolkových zemích.

„Stejně jako v předchozích letech pocházel metamfetamin (účinná látka v pervitinu) téměř výhradě z České republiky,“ konstatuje zpráva. „Roční produkce crystalu v České republice se podle odhadů pohybuje mezi pěti a deseti tunami,“ píše také BKA, podle něhož laboratoře provozované zejména vietnamskými státními příslušníky neustále zvyšují svoji kapacitu. Crystal je německý název pervitinu.

I přesto se v Německu loni množství zachycené drogy o něco snížilo. Němečtí policisté zabavili celkem 62 kilogramů pervitinu, zatímco v roce 2015 ještě o pět kilogramů více. Klesl také počet deliktů zaznamenaných v souvislosti s obchodem s touto drogou. Loni jich bylo 2109, což je o 8,3 procenta méně než v roce 2015. Za velkou většinou z nich stojí podezřelí s německým občanstvím - 86 procent. Mezi cizinci tvoří největší skupinu se 20 procenty Češi.

Stejně jako v minulých letech se droga, na které se velmi rychle vytváří závislost, nejčastěji objevovala ve spolkových zemích Sasko, Bavorsko a Sasko-Anhaltsko. Zpráva ale konstatuje, že se postupně šíří také do vzdálenějších zemí jako je Dolní Sasko nebo Hesensko. „Ze 24 na 26 zvýšený počet případů, v nichž byl příčinou smrti metamfetamin/crystal, znovu podtrhuje nebezpečnost této drogy,“ uzavírá Spolkový kriminální úřad.

Amfetamin byl poprvé vyroben v Německu v roce 1887. Metamfetamin, který je jednodušší na výrobu, vznikl v roce 1919 v Japonsku. Ještě v 50. letech se ordinoval jako lék u čtyř desítek nemocí. V Česku se začal „vařit“ podomácku v 70. letech a v 80. letech se stal hlavní drogou. Na přelomu tisíciletí se podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila výrobě začaly věnovat asijské skupiny, které drogu ve velkém vyváží.

Související články:

Německá policie zatkla Čecha s kokainem za milion eur v autě

Írán zmírňuje tresty překupníkům drog. Provaz hrozí teprve od dvou kilogramů heroinu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče