Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Martin Pinkas/Euro

Češi spotřebují stejně elektřiny jako Rusové. S náskokem vede Island

03. prosince, 17:03  -  František Novák
ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Martin Pinkas/Euro
03. prosince, 17:03

Nejvíce elektřiny v přepočtu na obyvatele spotřebují lidé na Islandu a v Norsku. Česko je na 33. místě, o dvě místa za Ruskem. Na Islandu je spotřeba 54,4 MWh na hlavu, v Rusku 6,8 MWh, v ČR 6,6 MWh.

V roce 2017 se spotřeba elektřiny meziročně zvýšila o 2,5 procenta na 25 721 TWh. Nejvíce spotřebovala Čína, 25,9 procenta. Na druhém místě jsou Spojené státy se 17,5 procenta.

Pokud se spotřeba vztáhne na počet obyvatel, na první místo se dostává Island, na druhé Norsko. To souvisí také s tím, že v těchto zemích je elektřina dostupná (na Islandu se používá geotermální energie, v Norsku vodní) a zároveň místní drsné klima s nedostatkem slunečního svitu zvedá poptávku po elektřině. Naopak Bahrajn, Katar a Kuvajt se dostaly do první pětice kvůli používání elektřiny pro klimatizační jednotky.

Česká republika je v žebříčku Mezinárodní energetické agentury IEA na 33. místě se spotřebou 6,6 MWh na hlavu. Číňané spotřebují při přepočtu na obyvatele 4,6 MWh, nejlidnatější země se umístila na 52. místě. V podobně populačně silné Indii je spotřeba na obyvatele 1 MWh.

V zemích sousedících s Českem se spotřeba většinou snižuje směrem na východ. V Polsku činí 4,2 MWh, v Maďarsku 4,3, na Slovensku 5,4. V průmyslovém Německu to je 7,0 MWh, v Rakousku 8,5 MWh.

Jaké státy spotřebují nejvíce elektřiny na obyvatele (spotřeba v roce 2017)