Čas neplýtvat. Evropské domácnosti vyhodí třetinu nakoupených potravin - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čas neplýtvat. Evropské domácnosti vyhodí třetinu nakoupených potravin

,
Čas neplýtvat. Evropské domácnosti vyhodí třetinu nakoupených potravin
Zdroj: Shutterstock

Přemýšlet nad tím, jaké potraviny člověk nakupuje, jak je skladuje a zpracovává, může v těžkých časech ušetřit peníze i planetu.

Vyhazování potravin je celospolečenský problém. Řeší ho OSN i EU, každý rok zaplavují média statistiky, kolik tun potravin se vyhodí v té které vyspělé zemi a kolik kilogramů potravinového odpadu můžeme mít na svědomí právě my. Podle Organizace pro výživu a zemědělství vyhodí průměrný Evropan kolem sta kilogramů potravin za rok.

Pokud si teď snad myslíte, že máte svědomí čisté a za vším stojí velké obchodní řetězce a restaurace, nemůžete se mýlit víc. Zatímco podnikatelské subjekty se snaží maximalizovat zisky a prodat vše, co nakoupí, evropské domácnosti vyhodí asi třetinu všech potravin, které si domů přinesou. Čím menší taková domácnost navíc je, tím víc jídla v popelnicích skončí - jeden člověk velmi často nakoupí víc, než zvládne zpracovat.

Čísla jsou to děsivá, ale pořád je to zjevně málo. Přesto současná situace donutí ke změně chování i ty, které by to dříve ani nenapadlo, a problematice se věnuje čím dál víc organizací či iniciativ. Jednou z těch nejznámějších je například organizace Zachraň jídlo, která dokáže se správným nakládáním s potravinami poradit jednotlivcům i firmám.

V roce 2019 vydala také kuchařku s názvem Zachraň jídlo v kuchyni, jež oslovuje právě domácnosti a radí jim, jak zpracovat ty potraviny, které by jinak zamířily do koše, v lepším případě na kompost. Její spoluautorkou je Zuzana Štěpničková, od níž jsme si nechali poradit, jak změnit zažité nakupovací a stravovací zlozvyky.

Začíná to v obchodě

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?