Bude i Česko v případě výskytu koronaviru uzavírat svá města? Podle zákona k tomu dojít může - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bude i Česko v případě výskytu koronaviru uzavírat svá města? Podle zákona k tomu dojít může

ČTK,
Bude i Česko v případě výskytu koronaviru uzavírat svá města? Podle zákona k tomu dojít může
Zdroj: čtk

České zákony umožňují uzavřít po případném výskytu nového typu koronaviru města či obce podobně jako v severní Itálii. Spolupracovala by na tom policie nebo armáda, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již čtyři oběti, italská vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst a obcí, kde se epidemie šíří nejrychleji. Týká se to asi 50 tisíc lidí.

V Česku je zhruba jeden tisíc infekčních lůžek, které by bylo možné využít pro léčení případných nakažených novým koronavirem, řekl Vojtěch. Podle ministra by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

Kvůli situaci ve čtvrtek v Praze zasedne Ústřední epidemiologická komise. „Situace v Itálii je do značné míry znepokojující. Zaznamenali tam už čtyři úmrtí, byli to pacienti staršího věku nebo měli přidružená onemocnění,“ řekl ministr. Dnes bude mít telekonferenci se zástupci dalších evropských států a budou chtít od italských zástupců podrobnější informace.

Lombardii se raději vyhněte, doporučuje ministerstvo

Podle náměstka ministra Romana Prymuly do Itálie jezdí hodně Čechů lyžovat, proto je situace závažnější, než když byl dosud virus většinou omezený na Čínu. „Budeme se muset připravit i na nějaké krizové situace, pokud by infekce byla zavlečena do České republiky,“ dodal. Problematické podle něj je, že se ukazuje, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. Zřejmě podle něj bude třeba evidovat jedince, kteří v rizikových oblastech Lombardie, ale třeba také Benátek, pobývali. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení do míst nákazy necestovat.

„Rizikem není jen nákaza, ale také to, že by byla oblast uzavřená, lidé by museli v Itálii zůstat v karanténě a dva týdny by se nedostali domů,“ uvedl Prymula. V Itálii podle něj v současné době hrozí za opuštění nařízené izolace až tři měsíce vězení.

Pokud by se nákaza u některého z Čechů potvrdila, byl by podle náměstka převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce. Pokud by její kapacity nestačily, připravila by se k použití speciální vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku s 80 běžnými lůžky a 20 lůžky intenzivní péče.

Kroky v případě epidemie v Česku upravuje podle ministra Pandemický plán ČR a krizový zákon. „Mapovali jsme, která další zařízení bychom mohli dál využít,“ dodal Vojtěch.

Epidemie koronaviru propukla v Číně, Itálie je nejvíc zasaženou evropskou zemí.

Čtěte také:

Turistů mířících do Francie je o třetinu méně. Může za to wuchanský koronavirus

Projekt Si Ťin-pchinga v ohrožení. Koronavirus brzdí program nové Hedvábné stezky

Čínský automobilový trh nakazil koronavirus. Prodej aut tam v půlce února klesl o 92 procent